WIG20 odrobił straty, kurs franka załamał się

opublikowano: 22-09-2022, 09:09
aktualizacja: 22-09-2022, 10:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W słabych nastrojach rozpoczął się dzień na rynkach w Polsce. WIG20 spadł na otwarciu, a złoty traci na wartości.

Od przeceny o 0,8 proc. do 1498,10 pkt sesję rozpoczął WIG20, ale dość szybko powiększyła się ona do około 1,4 proc. Nie mogło być jednak inaczej po jastrzębich sygnałach z Fedu i przecenie, jaką zakończyła się sesja na Wall Street.

Po godzinie sesji nastroje się jednak poprawiły i indeks wyszedł symbolicznie nad kreskę. Największy w tym udział banków, którym pomaga decyzja SNB o podwyżce stóp procentowych “tylko” o 75 pkt baz., a nie o 100 pkt, pod co w ostatnich godzinach grali niektórzy uczestnicy rynku. Pojawiają się wręcz komentarze, że bank zmienił politykę na taką, która będzie sprzyjać słabszemu frankowi.

W WIG20 liderem tabeli notowań jest jednak CD Projekt, który korzysta na doniesieniach o wzroście popularności “Cyberpunka” wśród graczy. Analityków to jednak nie rusza - HSBC właśnie po raz kolejny obniżył cenę docelową akcji spółki.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na Grupę Azoty, która pochwaliła się lepszymi od oczekiwania wynikami za II kwartał.

Krótko przed ogłoszeniem decyzji przez SNB (9.30) kurs franka poszedł w górę do 5,04 zł, ale decyzja - choć zgodna z konsensem (+75 pkt baz) - to rozczarowała tych, którzy liczyli na więcej. Kurs zanurkował poniżej 5 zł.

W Europie akcje w większości tanieją. DAX spadał krótko po otwarciu o 1,72 proc., a CAC40 o 1,6 proc.

Zobacz notowania zagranicznych indeksów>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane