WikiLeaks: Snowden prosi o azyl także w Polsce

PAP, DI, cnn.com
opublikowano: 02-07-2013, 08:03

Były pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, Edward Snowden, poprosił o azyl w kolejnych 19 krajach, m.in. w Polsce, poinformował WikiLeaks.

Snowden uciekł z USA po ujawnieniu mediom materiałów dotyczących daleko idących działań inwigilacyjnych amerykańskiego rządu. Po przylocie z Hongkongu, od 23 czerwca przebywa podobno w strefie transferowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie.

Według WikiLeaks oprócz Islandii i Ekwadoru, Snowden wystąpił o azyl także w Polsce, Rosji, Chinach, Indiach, Austrii, Boliwii, Brazylii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Irlandii, Holandii, Nikaragui, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wenezueli i na Kubie.

- Faks z podpisem "Edward Snowden", który dotarł do MSZ, nie jest formalnym wnioskiem o azyl - poinformował we wtorek rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Na briefingu prasowym Bosacki powiedział, że do MSZ dotarł faks, "w którym ktoś, kto jest podpisany jako Edward Snowden poprosił o azyl w Rzeczpospolitej Polskiej".

Rzecznik MSZ zaznaczył, że nie jest to formalny wniosek. Podkreślił, że aby prosić o azyl w Polsce trzeba przedstawić: dokument podróży, dane osobowe i zdjęcie.

"W tym piśmie, w tym faksie nie ma żadnej z tych trzech rzeczy. W związku z tym na razie nie będziemy przekazywać tego pisma szefowi Urzędu ds. Cudzoziemców, który jest władny udzielić takiego azylu ewentualnie, gdyby taki wniosek wpłynął" - powiedział Bosacki.

Zapowiedział, że konsul w Moskwie, który będzie prowadził tę sprawę, również za pośrednictwem faksu spróbuje wysłać pismo na moskiewskie lotnisko - gdzie przebywa Snowden - prosząc o "wysłanie prawidłowego wniosku i uzupełnienie tego pisma".

Wcześniej we wtorek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że "wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl". "Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji" - zastrzegł.

Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

Demaskatorki portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw; są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela i Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI, cnn.com

Polecane