Czytasz dzięki

Wisła Kraków poruszyła tłum

opublikowano: 15-03-2020, 22:00

W poprzedniej, ratunkowej emisji, spółka pozyskała 4 mln zł w 24 godziny od ponad 9 tys. fanów. Klub liczy na powtórkę.

Emisja akcji przez Wisłę Kraków w poprzednim roku budziła wiele emocji. Była to rekordowa zbiórka, jeśli chodzi o czas pozyskania finansowania i liczbę inwestorów. Społeczność kibiców zmobilizował też cel akcji — ratowanie klubu. Teraz spółka chce pozyskać prawie 4,3 mln zł na uregulowanie zobowiązań.

— Kibice Wisły Kraków zdążyli nas przyzwyczaić do różnych spektakularnych akcji, więc nie zdziwię się, jeśli uda nam się osiągnąć cel zbiórki w 24 godziny — mówi Jarosław Królewski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Wisły Kraków.

Wycena całego klubu to ponad 82 mln zł. Najmniejsza kwota inwestycji to 100 zł. Inwestorzy mogą objąć ponad 5 proc. udziałów w klubie.

— W ostatnim roku skupiliśmy się mocno na tym, by posprzątać spółkę organizacyjnie i finansowo. Myślę, że wiele rzeczy i założeń udało nam się osiągnąć. Wyniki są bardzo dobre. Zbudowaliśmy odpowiednią kulturę pracy w klubie. Uważam, że dialog, który prowadzimy z kibicami, naprawdę dużo daje. Staramy się być bardzo transparentni, udostępniamy inwestorom cały dokument z tym, co chcemy zrobić — dodaje Jarosław Królewski.

W 2019 r. Wisła Kraków wypracowała ponad 6 mln zł zysku netto. Przychody wyniosły 35 mln zł w 2019 r., w porównaniu do 26,5 mln zł w 2018 r.

— Przede wszystkim cieszę się, że jesteśmy w stanie zasypywać luki finansowe w Wiśle Kraków. Pracujemy na rzecz klubu, by dało się wśród tych wszystkich ludzi, którzy współpracowali z Wisłą, dojść do porozumienia i restrukturyzacji długu. Przychody wzrosły o prawie 8 mln zł. Patrząc na tę krzywą wzrostów, jesteśmy w stanie spłacać kilka milionów złotych rocznie — mówi Jarosław Królewski.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jak zaznacza biznesmen, zbiórka to nie tylko ogromny zastrzyk gotówki, ale także pasji i mniejszych lub większych umiejętności akcjonariuszy aktywnych np. w mediach społecznościowych.

— Uważam, że będziemy z tego korzystać w przyszłości. Oczywiście musimy sobie poradzić z systemami do głosowania, co będzie nowością na polskim rynku przy takiej liczbie akcjonariuszy. Warto pamiętać, że jednak piłka nożna to są przede wszystkim emocje i to jest coś, co opiera się na fanach. FC Barcelona jest klubem, który należy do kibiców. Jest ich ponad 100 tys. — mówi Jarosław Królewski.

Inwestorzy mogą liczyć nie tylko na udział w tworzeniu klubu, ale także na odkup akcji. Spółka zaznacza, że bieżąca emisja ma charakter nie tylko wspierający, ale również inwestycyjny. Gdy Wisła Kraków osiągnie rentowność — co ma nastąpić w ciągu trzech, pięciu lat — inwestorzy będą mogli zdecydować się na wykup akcji przez spółkę. Zysk dla inwestora ma wynosić WIBOR 12M powiększony o 2 pkt proc.

— Mamy nadzieję, że inwestycja ta będzie opłacalna dla naszych kibiców — dodaje Jarosław Królewski.

Oprócz potencjalnego zysku inwestorzy mogą liczyć na gratisy — m.in. plakat, szalik, etui na wizytówki. Dla fanów, którzy zechcą zainwestować 100 tys. zł, została przygotowana loża prezydencka i wyjazd na mecz.

82 mln zł Taka jest wycena klubu Wisła Kraków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu