Właściciel TikToka pozwał właściciela WeChata

opublikowano: 02-02-2021, 13:16

Starcie dwóch chińskich gigantów technologicznych. ByteDance pozwał Tencent Holdings zarzucając mu działania monopolistyczne.

ByteDance złożył we wtorek w sądzie w Pekinie pozew, w którym zarzuca Tencen blokowanie dostępu do platform WeChat i QQ treści z aplikacji Douyin, chińskiego bliźniaka TikToka. ByteDance zwrócił się do sądu o nakazanie Tencent wstrzymanie nielegalnych działań i zapłatę 90 mln juanów (14 mln USD) odszkodowania.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

WeChat, który ma ponad 1 mld użytkowników, od dawna kontroluje dostęp zewnętrznych treści i usług na swojej platformie. ByteDane już pozywał Tencent w przeszłości, ale nigdy nie powoływał się jak obecnie na regulacje antymonopolowe. Konflikt między chińskimi gigantami zaostrzało to, że ByteDance w ostatnim czasie powoli osłabiało pozycję Tencent w obszarze mediów społecznościowych i gier. Ze swojej strony Tencent próbował odbierać użytkowników Douyin oferując możliwość wideoblogowania w swojej superaplikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane