Właściciel Żabki chce iść na giełdę

opublikowano: 07-10-2022, 09:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

CVC Capital Partners, fundusz private equity kontrolujący m.in. Żabkę i PKP Energetyka, według Bloomberga rozważa debiut w Amsterdamie lub Londynie

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego właściciel Żabki myśli o debiucie giełdowym,
  • jak może być wyceniany,
  • jakie spółki portfelowe CVC działają w Polsce

Fundusze private equity zazwyczaj inwestują pieniądze dużych instytucji finansowych i milionerów, a na giełdy zaglądają po to, by coś z nich ściągnąć - lub wprowadzić tam spółki portfelowe. Czasem jednak same są notowane. Na polskim podwórku przykładem jest MCI Capital. Według Bloomberga o samodzielnym wejściu na parkiet myśli też CVC Capital Partners, jeden z największych funduszy w Europie, który zarządza aktywami o wartości ponad 130 mld EUR.

Agencja, na podstawie rozmów z kilkunastoma źródłami, pragnącymi zachować anonimowość, ustaliła, że CVC rozważa debiut w Londynie lub Amsterdamie przy wycenie przekraczającej 20 mld EUR. Obecność na giełdzie ma ułatwić funduszowi pozyskiwanie finansowania - przede wszystkim na duże projekty infrastrukturalne i nieruchomościowe. CVC odmówiło komentarza, Bloomberg zastrzega również, że konkretne decyzje jeszcze nie zapadły, a fundusz czeka z IPO na poprawę koniunktury rynkowej.

Zwrot z funduszy CVC

Na polskim rynku CVC znane jest z trzech dużych inwestycji. Jeszcze w 2015 r. sprywatyzowało spółkę PKP Energetyka w ramach transakcji wycenianej - wraz z długiem - na prawie 2 mld zł. Nieoficjalnie tuż przed pandemią fundusz przygotowywał się do wyjścia z tej inwestycji, ale przeszkodziła mu zmiana warunków rynkowych. Dodatkowym problemem w tym przypadku jest to, że PKP Energetyka została uznana przez rząd za spółkę o strategicznym znaczeniu, co oznacza, że każda zmiana właściciela musi uzyskać państwową akceptację.

Drugą inwestycją CVC w Polsce była Żabka, odkupiona w 2017 r. od innego funduszu - Mid Europy. Pod rządami CVC Żabka znacznie powiększyła sieć (pod względem liczby placówek jest teraz największa w kraju, większa nawet od franczyzowej sieci małych sklepów abc, obsługiwanych przez Eurocash) i mocno zainwestowała w nowe technologie, a jej obroty przekroczyły niedawno 15 mld zł. O potencjalnym debiucie Żabki na warszawskiej giełdzie również spekulowało się jeszcze przed pandemią, ale do tej pory nie pojawiły się w tej sprawie konkrety.

Ostatnią inwestycją CVC z polskim akcentem jest alkoholowa grupa Stock, jeden z największych graczy na polskim rynku wódki z dużą bazą produkcyjną. Fundusz ściągnął Stocka z giełdy w Londynie pod koniec ubiegłego roku za ok. 1 mld USD.

Aktywa flagowych funduszy CVC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane