Włochy czeka obniżka ratingu

Należy spodziewać się co najmniej jednej obniżki oceny wiarygodności kredytowej Włoch, ocenia Erik Nielsen, główny ekonomista UniCredit Group.

Zobacz więcej

Włochy, flaga Colosseum

ARC

We wtorek rentowności włoskich obligacji 10-letnich sięgnęły 3,59 proc., wychodząc na kolejny czteroletni szczyt, po tym jak wicepremier Włoch Matteo Salvini nazwał wysokich przedstawicieli UE „wrogami Europy”. Komisja Europejska ostrzegała wcześniej rząd w Rzymie, że jego plany budżetowe złamią zasady strefy euro. Koszt ubezpieczenia przed niewypłacalnością Włoch jest zbliżony do tego, jakim charakteryzują się gospodarki o tak słabych fundamentach jak RPA czy Brazylia. Mimo to Italia wciąż utrzymuje znacznie wyższe ratingi wiarygodności kredytowej. Zdaniem Erika Nielsena jest to słuszne, jednak obniżka ratingu Włoch i tak jest bardzo prawdopodobna.

- Rating nie jest tylko pochodną długu czy deficytu, ale także siły instytucji oraz zaangażowania partnerów kraju. Jednak przy zgłaszanych obecnie planach budżetowych agencje ratingowe zaczynają się niepokoić, a to każe spodziewać się przynajmniej jednej obniżki oceny wiarygodności Włoch – ocenia Erik Nielsen, który we wtorek był gościem telewizji Bloomberg.

Tymczasem powiększa się premia za ryzyko inwestowania we Włoszech, obliczana jako nadwyżka w rentownościach obligacji znad Tybru w porównaniu z rentownościami papierów niemieckich. Zdaniem specjalisty niepokój inwestorów wynika zarówno z obaw o włoski budżet, jak i konfrontacyjnej retoryki kierowanej w stronę Brukseli. Matteo Salvini nie może liczyć, że słowa kierowane przez niego w rzeczywistości do swoich wyborców nie będą brane na poważnie przez partnerów Włoch na arenie europejskiej oraz przez inwestorów i agencje ratingowe.

- Jeśli rzeczywiście poważnie obawiamy się o średnioterminowe perspektywy Włoch, to nie możemy wierzyć, że reszta Europy na tym nie ucierpi. W takim scenariuszu frank szwajcarski powinien być o wiele silniejszy, więc widzę tu pewną niespójność – dodaje Erik Nielsen.

Mimo to ekonomista UniCredit Group ocenia, że podejście agencji ratingowych do Włoch jest zbyt rygorystyczne. Obniżki ocen z okresu kryzysu na peryferiach strefy euro dotąd nie zostały wycofane, tłumaczy Erik Nielsen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu