Czytasz dzięki

Włosi potrafią sprzedać swoje smaki

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Mozzarella di Bufala Campana, prosciutto di Parma, winogrona deserowe z Apulii i Sycylii oraz czerwone pomarańcze z Sycylii — to czołówka listy najlepiej sprzedających się w Polsce regionalnych produktów spożywczych pochodzących z Włoch, którą przygotowała Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich (ICE).

Wniosek? Choć w całej Polsce, a nawet Europie, od lat obok pizzerii i lokali stylizowanych na włoskie trattorie wyrastają konkurencyjne tureckie kebaby, moda na południową kuchnię nie zanika — i to w jej najbardziej tradycyjnej formie, czyli unijnych produktów chronionych, z certyfikatami. Włochy szczycą się największą liczbą takich wyrobów w Unii Europejskiej, czyli aż 299 artykułami spożywczymi i 523 winami (do takich oznaczeń należą m.in. Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność oraz oddzielne oznaczenia dla win). Pospolite włoskie smaki też są w guście Polaków: wystarczy wspomnieć o paście — Włosi mają 40-procentowy udział w naszym rynku makaronów. W tym roku wartość eksportu włoskiego makaronu do Polski wyniesie prawie 35 mln EUR.

— Jego popularność nad Wisłą wynika z kilku czynników. Makaron to jeden z symboli Włoch. Jeśli chodzi o makaron z pszenicy durum, jesteśmy pierwszym producentem na świecie i eksportujemy ponad 50 proc. jego produkcji. W Polsce kilku włoskich producentów makaronu zainwestowało sporo w marketing swoich produktów — komentuje Antonino Mafodda, dyrektor Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcji Promocji Handlu Ambasady Włoskiej.

W Polsce jest dużo także włoskich pomidorów — szacuje się, że wartość ich importu sięgnie w tym roku prawie 80 mln EUR.

— Udział włoskich pomidorów w polskim rynku wynosi obecnie 25 proc. — dodaje Antonio Mafodda.

Import oryginalnych produktów spożywczych z Włoch do Polski wzrósł w tym roku o blisko 2 proc. (w stosunku do 2018 r.). Z najnowszych danych GUS oraz jego włoskiego odpowiednika wynika, że jesteśmy na 10. pozycji na liście największych importerów włoskiej żywności. Według szacunków wartość sprowadzonych z Włoch do Polski produktów spożywczych (takich jak makarony, sery, kawa, wędliny czy oliwa, ale także świeże owoce i warzywa) wyniesie w tym roku 934 mln EUR (917 mln EUR w 2018 r.). Producenci z Półwyspu Apenińskiego skutecznie przekonali Polaków do swojej kuchni, choć w drugą stronę tak się nie stało. Mimo że eksportujemy tam płody rolne, to polscy eksporterzy — zdaniem Antonina Mafoddy — nie zainteresowali do tej pory Włochów tradycyjnym oscypkiem czy kindziukiem, tak jak Włosi zainteresowali nas mozarellą i prosciutto.

— Wartość polskiego eksportu do Włoch rośnie, ale głównie jest to mięso i mleko oraz jego przetwory. To nie są wprodukty regionalne — puentuje Antonino Mafodda.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane