Wojna na torach

opublikowano: 03-08-2009, 00:09

Kolej samorządowa znalazła się na kursie kolizyjnym z kolejami państwowymi. Drogi nie zamierza ustępować.

Z kukułczego jaja podrzuconego samorządom wykluł się konkurent PKP. Jeszcze nie rozwinął skrzydeł, a już chcą mu je obciąć.

None
None

Godzina 18.09. Dworzec Warszawa Centralna. Z peronu podjeżdża pociąg InterRegio. W środku jest ciasno, duszno, o klimatyzacji można pomarzyć. Mimo to frekwencja w pociągu do Krakowa jest taka, że konduktor z trudem przeciska się między pasażerami. Dlaczego? Bo InterRegio kosztuje 40 zł, a bilet na wygodny, klimatyzowany pociąg PKP Intercity, który w tę trasę wyruszy za kilkadziesiąt minut, ponad 100 zł.

— Czy kolej w Polsce musi być taka droga? Nie — mówi Tomasz Moraczewski, prezes PKP Przewozy Regionalne (PKP PR), do których należy marka InterRegio.

W zarządzie spółki jest od marca, a szefuje jej od miesiąca. W tym czasie zdążył sporo pozmieniać w Przewozach Regionalnych. I napsuć niemało krwi PKP. Nie tego spodziewał się państwowy moloch, kiedy wypychał z grupy PKP PR, przekazując przewoźnika samorządom wojewódzkim. Spółka była zakałą PKP: miała zdezelowany tabor i 2 mld zł długu. Oddając zgniłe jajo w ręce samorządów, państwowa kolej pozbywała się problemu. Jak się okazało, problemy dla kolejarzy dopiero się zaczęły. Od kilku miesięcy trwa ostra wojna między kolejami państwowymi i samorządowymi, które nie dają sobie dmuchać w kaszę.

Eugeniusz Twaróg

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane