Wolne zawody inwestują

opublikowano: 15-06-2016, 22:00

Specjaliści chcą inwestować, bo wiążą z tym szanse na dalszy rozwój.

Najnowsze badanie Deutsche Banku przeprowadzone wśród prawników, lekarzy, księgowych, informatyków i innych przedstawicieli wolnych zawodów pokazuje, że ponad połowa z nich (64 proc.) przeznaczy na inwestycje własne oszczędności, a prawie jedna piąta respondentów sięgnie po kredyt. Na pożyczki od znajomych lub rodziny zdecyduje się tylko 1,7 proc.

Badani uważają ponadto, że w rozwoju własnego biznesu może pomóc wiele innych czynników. Przykładowo, dla co drugiego dentysty najważniejsza jest dobra lokalizacja świadczenia usług (położenie gabinetu), a dla jednej czwartej psychologów — dostęp do zewnętrznego finansowania.

— Profesjonaliści wykonujący wolne zawody to niezwykle istotna grupa, która powinna być mocno wspierana przez wszelkie instytucje, także finansowe — zarówno jako osoby indywidualne, jak i mikroprzedsiębiorstwa — komentuje Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu Deutsche Bank Polska.

Jak podkreśla Waldemar Jarek, dyrektor w Deutsche Bank odpowiedzialny za rozwój oferty kredytowej dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców, z badania wynika też, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed osobami wykonującymi wolne zawody jest silna konkurencja w branży, w której funkcjonują.

Na liście ich potencjalnych problemów wysoko uplasowała się też obawa przed odpowiedzialnością prawną, którą one ponoszą za wykonywaną pracę. Prowadzenia biznesu nie ułatwiają ponadto nieoczekiwane zmiany w przepisach prawnych, co w większym stopniu może dotyczyć np. księgowych czy notariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu