WPCI: na rynku zabraknie niemal 900 tys. uncji platyny

Eksperci World Platinum Investment Council (WPIC) prognozują, że w bieżącym roku niedobór na rynku platyny sięgnie poziomu 885 tys. uncji. Wśród przyczyn wymienia m.in. strajki jakie dotykają największe kopalnie, jak choćby ma to miejsce w RPA, która jest głównym producentem tego metalu, donosi Reuters.

Mimo, że 2014 r. ma być trzecim z kolei z deficytem surowca, jego ceny znajdują się w tendencji spadkowej. W bieżącym roku obniżyły się o 11 proc.

Zobacz więcej

Notowania platyny spot Bloomberg

WPIC szacuje, że wydobyte  zapasy platyny z wyłączeniem tej w posiadaniu funduszy, znajdującej się na giełdach i w rękach przemysłu, wyniosą na koniec 2014 r. 2,56 mln uncji. Oznacza to spory spadek w porównaniu z końcem minionego roku, kiedy miały poziom 3,445 mln uncji.

Oczekuje się,  że produkcja surowca w RPA, która odpowiada za ¾ dostaw kopalnianych tego metalu spadnie w tym roku aż o 31 proc. 

Całkowita podaż platyny – jak wynika z najnowszych prognoz – może odnotować w tym roku spadek o 9 proc. do 7,125 mln uncji i choć oczekuje się, że w 2015 r. kopalnie w RPA odzyskają moce produkcyjne, nie należy spodziewać się do powrotu poziomów notowanych w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WPCI: na rynku zabraknie niemal 900 tys. uncji platyny