Czytasz dzięki

Wpływ systemu ERP na rozwój organizacji

PIOTR CHROBOT, prezes zarządu, Unit4 Polska
opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Przedsiębiorstwa nastawione na rozwój często tworzą nowe firmy albo przejmują kolejne spółki z tych samych lub pokrewnych branż.

Dzięki nowym, wydzielonym strukturom, mogą lepiej kontrolować wzrost, ryzyko biznesowe i podatkowe. Każdy przedsiębiorca musi jednak pamiętać o tym, że organizacją wielofirmową zarządza się sprawnie, pod warunkiem że wspiera ją system ERP, który dobrze obsługuje procesy związane z wielofirmowością.

Zobacz więcej

PIOTR CHROBOT, prezes zarządu, Unit4 Polska

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dostawca.

Dobierając system ERP dla rozwijającej się organizacji, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dostawca oprogramowania, którego bierzemy pod uwagę, zapewnia skalowalne rozwiązanie. Dla firmy o mniejszych obrotach, zatrudniającej 200-250 osób, może wystarczyć prostszy system ERP/HR. Jednak kiedy przedsiębiorstwo w ciągu kilku lat zwiększy obroty o kilkadziesiąt milionów złotych i zatrudnienie — do 750 lub więcej pracowników — procesy biznesowe będą na tyle złożone, że proste systemy ERP/HR im nie sprostają. Warto więc już na początku zainwestować w większe i bardziej rozbudowane systemy, które w przyszłości będą rozwijać się razem z firmą i odpowiadać na zwiększające się potrzeby.

Wybór modelu licencjonowania i infrastruktury nie jest najważniejszy. Wybierając rozwiązanie ERP dla swojej firmy, wielu przedsiębiorców zaczyna od zastanawiania się nad tym, jaki model oprogramowania wybrać. SaaS? A może jednak model on-premise? Odradzam takie podejście. Model nie jest najważniejszym wyborem dla klienta ERP. Liczy się przede wszystkim to, czy funkcje systemu spełniają wymagania biznesowe danej organizacji. Dobrze dobrany model dostarczania ERP może oczywiście ograniczyć koszty korzystania z systemu oraz uprościć dostęp — świadczą o tym choćby pozytywne opinie klientów korzystających z naszego oprogramowania Teta w modelu SaaS.

Jednak nadrzędnym celem przedsiębiorcy wybierającego system ERP dla rozrastającej się organizacji powinien być wybór rozwiązania z takimi funkcjonalnościami, które zapewnią sprawną obsługę procesów związanych z wielofirmowością. Ważne są: struktura drzewiasta, pozwalająca pracować na gałęzi firm lub na pojedynczej firmie, jedno logowanie (jeden użytkownik/hasło) do systemu wielu firm z zarządzaniem ich uprawnieniami w jednym miejscu, generowanie dokumentów między spółkami (sprzedaż > zakup, WZ > PZ), a także spójny plan kont, pozwalający ujednolicić raportowanie z jednej firmy, wielu firm lub wielu grup spółek. Unit4 Polska jako producent koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości systemu dla biznesu w dowolnym modelu On-premise/SaaS/BPO/Hosting.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR CHROBOT, prezes zarządu, Unit4 Polska

Polecane