Wschód rośnie dzięki zwrotnym

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 20-02-2018, 22:00

Firmy turystyczne z woj. warmińsko-mazurskiego prowadzą w wyścigu po preferencyjne pożyczki na rozwój inwestycji.

Kilka miesięcy temu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju uruchomił program „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. O unijne wsparcie zwrotne mogą się w nim ubiegać firmy MSP z branży turystycznej, ale także z dziedzin sportu i kultury. Co ważne, muszą działać w makroregionie Polski Wschodniej. W puli jest 200 mln zł. Wsparcia w postaci preferencyjnych pożyczek udzielają im wybrani przez BGK pośrednicy finansowi.

Warto podkreślić, że o instrumenty zwrotne najczęściej starają się firmy z Warmii i Mazur. Powód? Region sprzyja prowadzeniu projektów turystycznych. W nim pośrednicy BGK udzielili najwięcej pożyczek w wysokości do 500 tys. zł. Przedsiębiorcy ze wschodu przeznaczają unijne wsparcie zwrotne m.in. na budowę i remont bazy noclegowej, infrastruktury turystycznej, uzdrowisk i parków tematycznych. O pożyczki mogą ubiegać się również przedstawiciele biznesu zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, wytwarzaniem i sprzedażą ekologicznej żywności oraz produktów regionalnych. Preferowane są m.in. projekty ubiegające się o status „miejsca przyjaznego rowerzystom”,a także przedsięwzięcia realizowane przez młode firmy działające na rynku nie dłużej niż dwa lata. Takie inwestycje mogą liczyć na nisko oprocentowane pożyczki i brak konieczności wniesienia wkładu własnego. Polskę co roku odwiedza blisko 16 mln turystów zagranicznych, którzy wydają w naszym kraju łącznie blisko 13 mld EUR. — Dlatego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu. Liczymy, że dzięki pożyczkom uda się jeszcze pełniej wykorzystać unikalne walory makroregionu — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji rozwoju. W ciągu kilku ostatnich lat z programów BGK skorzystało ponad 150 tys. firm. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wschód rośnie dzięki zwrotnym