Wsparcie eksportu z nowym szefem

Tomasz Pisula zamienia resort rozwoju na agencję wspierającą globalne ambicje polskiego biznesu.

ROZWÓJ PRZEZ EKSPORT: Paweł Borys, szef rządowego wehikułu finansowego, we współpracy z Radosławem Domagalskim, wiceministrem rozwoju, napełniają rządową strategię rozwoju konkretami. Ekipa gospodarcza rządu wie już, jak będzie finansowała inwestycje i skąd pozyskiwała kapitał, teraz definiuje obszary i branże, które wymagają państwowego wsparcia. Eksport znalazł się w centrum uwagi.
Wyświetl galerię [1/2]

ROZWÓJ PRZEZ EKSPORT: Paweł Borys, szef rządowego wehikułu finansowego, we współpracy z Radosławem Domagalskim, wiceministrem rozwoju, napełniają rządową strategię rozwoju konkretami. Ekipa gospodarcza rządu wie już, jak będzie finansowała inwestycje i skąd pozyskiwała kapitał, teraz definiuje obszary i branże, które wymagają państwowego wsparcia. Eksport znalazł się w centrum uwagi. GK, WM

W strategii rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego jedno z centralnych miejsc zajmuje wspieranie eksportu i ekspansji międzynarodowej rodzimego kapitału. Realizacja planu według urzędników Ministerstwa Rozwoju (MR) wymaga nowych narzędzi. Jednym z nich ma być Polska Agencja Handlu i Inwestycji (PAHI), która powstanie na fundamencie dzisiejszej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). Właśnie rozstrzyga się konkurs na zarząd PAIIZ. Do nowego składu dołączył już wiceprezes Krzysztof Senger, a za chwilę pojawi się nowy szef.

— Wkrótce p.o. prezesa PAIIZ zostanie Tomasz Pisula, który zastąpi na tym stanowisku Bartłomieja Pawlaka, który wraca do zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Po przekształceniu PAIIZ w PAHI prawdopodobnie będzie również szefem nowej agencji — twierdzi nasze źródło zbliżone do resortu rozwoju i informuje, że w najbliższych tygodniach na posiedzenie rządu trafi ustawa powołująca specjalną agencję. Tomasz Pisula w PAHI dostanie szansę zarządzania tym, co powstaje pod jego skrzydłami na pl. Trzech Krzyży.

Jako dyrektor departamentu sprawował m.in. pieczę nad Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI), które działają przy naszych przedstawicielstwach dyplomatycznych na świecie. PAHI ma zintegrować wszystkie państwowe zasoby i możliwości proeksportowe, proinwestycyjne i promocyjne, a dodatkowo mocno wspierać dyplomację ekonomiczną.

Według naszych informacji, w ostatnich miesiącach Tomasz Pisula opracowywał koncepcję stworzenia biur handlowych, które zastąpią dzisiejsze 49 WPHI przy ambasadach i konsulatach.

Resort rozwoju chce w ich miejsce powołać 69 przedstawicielstw zagranicznych PAHI. Nowa sieć ma być uszyta na miarę potrzeb firm i kierować ekspansję zagraniczną na nowe, perspektywiczne rynki.

Pierwsze biuro powstaje w Teheranie, a kolejne zostaną uruchomione m.in. w San Francisco, Nairobi, Ho Chi Minh czy Singapurze. Przedsiębiorcy będą mogli je wykorzystać w celach handlowych, np. jako wirtualne biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wsparcie eksportu z nowym szefem