Wsparcie na nowe technogie z NCBR

Barbara Warpechowska
opublikowano: 24-09-2015, 22:00

Konkurs NCBR pozytywnie zaopiniowało 20 projektów, związanych z transferem wyników badań do gospodarki, o łącznej wartości ponad 280 mln zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) kilka dni temu ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w ramach Poddziałania 1.1.2 POIR „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej”, tzw. Demonstratora. Na wsparcie prac B+R przedsiębiorstw związanych z wytworzeniem instalacji pilotażowych i demonstracyjnych NCBR przeznaczyło 500 mln zł. Pozytywne rekomendacje otrzymały m.in. Synthos, Boryszew, Elektrobudowa, Ursus, Newag, Integer, Kopex, Comarch i Polpharma.

Wspieramy najlepsze projekty, które pozwolą polskim firmom umocnić pozycję rynkową na podstawie wyników prac B+R. Dzieląc z przedsiębiorcami ryzyko towarzyszące wybiegającym w przyszłość projektom, dajemy firmom niepowtarzalną szansę wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów i usług — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.
Zobacz więcej

REALNA POMOC:

Wspieramy najlepsze projekty, które pozwolą polskim firmom umocnić pozycję rynkową na podstawie wyników prac B+R. Dzieląc z przedsiębiorcami ryzyko towarzyszące wybiegającym w przyszłość projektom, dajemy firmom niepowtarzalną szansę wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów i usług — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR. Marek Wiśniewski

Podział ryzyka

Kierując się oceną ekspertów, wybrano projekty z największym potencjałem wdrożeniowym. Przedsiębiorstwa będą mogły przetestować nowatorskie rozwiązania, których celem jest transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do gospodarki, a w efekcie wprowadzenie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i procesów.

— Wspieramy najlepsze, najbardziej ambitne projekty, które pozwolą polskimfirmom umocnić pozycję rynkową na podstawie wyników prac B+R. Dzieląc z przedsiębiorcami ryzyko towarzyszące wybiegającym w przyszłość projektom, dajemy firmom niepowtarzalną szansę wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów i usług — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Szczęśliwa 20

Spośród zgłoszonych 122 projektów w wyniku kilkuetapowej oceny rekomendowano 20 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 280 mln zł. Z tego 15 wniosków na 262,3 mln zł pochodzi z sektora dużych przedsiębiorstw, a pięć wniosków na 18,4 mln zł z MSP. Najwyższe dofinansowanie otrzyma Synthos Dwory 7. Będzie to 59,2 mln zł na technologię wytwarzania innowacyjnych materiałów polistyrenowych z dodatkiem atermicznym o obniżonym współczynniku przewodnictwa cieplnego. Boryszew wnioskował o wsparcie projektu technologii produkcji walcówki z wysokowytrzymałych stopów aluminium. Otrzyma 29,8 mln zł. Zakłady Remontowe Energetyki Katowice na zintegrowany system rewitalizacji zespołów maszyn wirnikowych z optymalizowaniem i testowaniem ich zdolności eksploatacyjnych dostaną 25,4 mln zł. Newag otrzyma 10,8 mln zł na pierwszą w Europie polską sześcioosiową elektryczną lokomotywę wielosystemową dla ciężkich składów towarowych zgodną z TSI. Elektrobudowa może liczyć na 13,6 mln zł wsparcia na prototypową instalację rozdzielnicy w izolacji gazowej, a Ursus 11,3 mln zł na konstrukcję układów przeniesienia mocy do ciągników rolniczych.

— To najważniejszy układ mechaniczny każdego ciągnika, a od jego trwałości i efektywnego działania zależą możliwości wykorzystania maszyny rolniczej. Spółka zamierza wdrożyć nowe rozwiązanie do produkcji ciągników w zakresie mocy od 100 KM do 180 KM — powiedziano w Ursusie. Celsa Huta Ostrowiec na opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wałów monolitycznych, elementów turbin i generatorów dla przemysłu energetycznego uzyska 17,4 mln zł. Kopex Przedsiębiorstwo Budowy Szybów może liczyć na 9,3 mln dofinansowania na kompleks technologiczny do głębienia szybów, z wykorzystaniem kombajnu szybowego, zapewniający mechaniczne urabianie górotworu i transport urobku, wraz z możliwością wykonania obudowy, realizowane w sposób ciągły. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma na opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania przeciwciała monoklonalnego stosowanego w terapii stwardnienia rozsianego otrzymają wsparcie w wysokości 20,6 mln zł. A Telewizja Polska uzyska 9,4 mln zł dofinansowania na pilotażową instalację rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K. Wśród MSP najwyżej oceniono spółkę Fusioncopter, która otrzyma prawie 4 mln zł wsparcia na demonstrator technologii lekkiego wiropłata dwusilnikowego z elektrycznym wspomaganiem wirnika głównego. Pozytywna ocena wniosku oznacza w praktyce przyznanie dofinansowania, jeśli firma z niego nie zrezygnuje. Zwykle podpisanie ostatecznych umów między wnioskodawcami a NCBR następuje w ciągu miesiąca. Ogłoszenie drugiego konkursu programu Demonstrator planowane jest w grudniu tego roku.

Opłacalność inwestowania

Z raportu na temat opłacalności inwestowania w B+R, który przygotowały firma doradcza PwC i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wynika, że wydatki na B+R rosły od 2010 do 2013 r. i spadły o 4 proc. w 2014 r. Autorzy raportu uważają, że może to wynikać z wstrzymania części projektów przez przedsiębiorców w oczekiwaniu na nowe rozdanie dotacji. Wzrosło także zatrudnienie w polskim przemyśle na stanowiskach badawczo-rozwojowych: według GUS od 2011 do 2013 r. przybyło prawie 3,5 tys. etatów.

— Pierwsze zyski z działalności B+R pojawiają się średnio po 2,5 roku od wdrożenia wyników — mówiła Magdalena Jabłońska z PwC podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie prezentowano raport. Największy odsetek przychodów z wyników B+R w przychodach operacyjnych osiągnęły w ubiegłym roku sektory: chemiczny i farmaceutyczny (47 proc.), producenci z sektora elektrycznego i elektronicznego (33 proc.) oraz sektor IT (25 proc.) Do tego aż 80 proc. przedsiębiorców deklaruje w najbliższych latach — zarówno w krótkim, jak i dłuższym terminie — zwiększenie wydatków na B+R. 48 proc. respondentów zakłada wzrost wydatków do 25 proc. w okresie 1-2 lat.

— Największe motywatory do rozwoju działalności B+R to możliwość pozyskania dotacji (28 proc.), ulgi podatkowe (21 proc.) oraz większa elastyczność i dynamika jednostek naukowych i badawczych. Przedsiębiorcy, decydując o realizacji projektu B+R, biorą pod uwagę przede wszystkim prawdopodobieństwo sukcesu (14 proc.) i koszty projektu (13 proc.) — podkreślała Magdalena Jabłońska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Wsparcie na nowe technogie z NCBR