Współpraca jak wino - z czasem coraz lepsza

Agata Hernik
opublikowano: 29-01-2009, 00:00

Grupa Ambra i Schenker współpracują ze sobą 11 lat. Tak udany związek może służyć za przykład dla całej branży.

Grupa Ambra i Schenker współpracują ze sobą 11 lat. Tak udany związek może służyć za przykład dla całej branży.

Zaczęło się w 1998 r. Ambra, producent, importer i dystrybutor win, zleciła Schenkerowi transport trunków z fabryki do centralnego magazynu. Z czasem operator przejmował coraz więcej zadań.

— Początkowo współpracowaliśmy z wieloma drobnymi usługodawcami zarówno przy transporcie zaopatrzenia, jak i dostaw towarów do odbiorców. Potem związaliśmy się z trzema firmami logistycznymi, lecz ostatecznie zdecydowaliśmy się na współpracę z jednym operatorem na podstawie umowy na wyłączność — wspomina Artur Turski, dyrektor logistyki Grupy Ambra.

Przechowalnia butelek

W 2005 r. współpracę rozszerzono o obsługę logistyczną spółki córki — Centrum Wina. Do tej pory butelki magazynowano w Piasecznie, ale stary magazyn okazał się niewystarczający. Dlatego palety przeprowadziły się do nowego obiektu w Teresinie, przeznaczonego dla Centrum Wina. Magazyn wielkości blisko 20 tys. mkw. liczy 25 tys. miejsc paletowych i około 10 tys. miejsc na regałach. Rocznie zjeżdża tu ponad 2,5 mln butelek — Schenker przywozi je lądem, statkami, a najpilniejsze zamówienia samolotami.

Butelka butelce nierówna. Na jednym regale stoją obok siebie trunki o tej samej nazwie, lecz z rozmaitych roczników. I już inna cena. Najdroższe wino, które zagościło w magazynie w Teresinie, było warte kilkaset tysięcy złotych. Co będzie, jak się komuś butelki pomylą?

— Systemy w magazynie prowadzonym dla Ambry umożliwiają m.in. zarządzanie rocznikami i partiami towaru oraz jego automatyczną identyfikację. Pełna informatyzacja procesu pozwala na kilkakrotną redukcję błędów, a naszemu klientowi daje możliwość śledzenia online całego procesu: od zamówienia do dostawy — uspokaja Marek Prószyński, zastępca dyrektora logistyki w Schenkerze.

Zatroszczono się także o eliminację błędów spowodowanych przez ludzi. Pracownicy magazynu muszą być przygotowani na wyrywkowe kontrole alkomatem. Wtedy zawartość palet mniej kusi.

Razem lepiej

Dzięki integracji systemów informatycznych Schenkera, Ambry i Centrum Wina, operator logistyczny ma dostęp do informacji o planowanych wielkościach towaru oraz o liczbie zamówień. Może więc dokładnie zaplanować transport. Natomiast Ambra ma wgląd w te działania. W magazynie w Teresinie działa system HTS umożliwiający zarządzanie towarami przez rozpoznawanie kodów kreskowych. Zarządzanie procesem odbywa się w ramach systemu LOPASS. Służy do wielopoziomowej wymiany informacji w ramach zintegrowanych łańcuchów dostaw.

Jedyną ofiarą był dział logistyki w Grupie Ambra. Kiedy Schenker przejął jego zadania, przestał być potrzebny.

— Racjonalizacja kosztów była jednym z powodów podjęcia tak ścisłej współpracy, choć nie najważniejszym. Równie istotna jest możliwość wykorzystania zaawansowanych rozwiązań technologicznych i know-how — mówi Artur Turski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane