Wszyscy celują w regiony

opublikowano: 11-04-2016, 22:00

Magazyny: Choć popyt wciąż jest największy w stolicy, to nowe obiekty są coraz bardziej pożądane także poza nią

W 2015 r. wynajęto w Polsce 2,53 mln mkw. magazynów, z czego ponad 650 tys. mkw. w ostatnim kwartale. Według ekspertów Axi Immo, popyt jest skutkiem dobrej koniunktury gospodarczej, intensywnego rozwoju kanału sprzedaży e-commerce i zwiększonej produkcji firm działających w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na rekordowo niski odsetek pustostanów, który wynosi zaledwie 4,6 proc.

— W Polsce mamy nadal atrakcyjne ceny gruntów, stosunkowo niskie koszty pracy i dogodne położenie w centrum Europy. Na szybki rozwój magazynów przekłada się również dostęp do coraz lepszej infrastruktury, a także otwartość i pomoc władz lokalnych przy realizacji inwestycji. Rozwój handlu w internecie dodatkowo napędza ten sektor rynku nieruchomości — tłumaczy Anna Kicińska, lider grupy doradztwa nieruchomości EY na Europę Centralną i Południową.

Nie tylko stolica

W 2015 r. popyt na magazyny był najwyższy w Warszawie i okolicach (660 tys. mkw.), jednak rekordy padały także w regionach. Jak wynika z raportu „Market Insights — Rynek nieruchomości magazynowych 2016”, przygotowanego przez firmy Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources, dotyczy to zwłaszcza Górnego Śląska, gdzie podpisano aż 78 umów najmu, czyli najwięcej w historii regionu. W 2015 r. oddano tam do użytku osiem hal, a w budowie jest osiem kolejnych, które zajmą prawie 100 tys. mkw. Najwięcej magazynów znajduje się w okolicach Gliwic, Sosnowca i Tychów.

Aż trzy razy wyższy popyt na magazyny odnotowano w ubiegłym roku także na rynku szczecińskim, gdzie podpisano 18 umów najmu. Do użytku oddano w tym czasie trzy inwestycje, a kolejne trzy są w budowie. Szczecińskie parki magazynowe znajdują się na obrzeżach miasta przy drodze ekspresowej S3 prowadzącej m.in. do lotniska w Goleniowie. Bardzo duże zainteresowanie magazynami odnotowano w minionym roku także w Polsce Centralnej (rejon łódzki), która dzięki podpisanym 33 umowom najmu znalazła się na trzeciej pozycji pod względem liczby transakcji (po rynkach warszawskim i górnośląskim).

W ubiegłym roku w regionie oddano do użytku trzy obiekty, a w budowie są kolejne dwa o łącznej powierzchni 88 tys. mkw. W Polsce Centralnej najwięcej magazynów znajduje się w okolicy Strykowa (przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2) i w łódzkiej dzielnicy Widzew. W 2015 r. wskaźnik niewynajętej powierzchni obniżył się także w Krakowie, gdzie podpisano 23 umowy najmu. Powstały tam trzy nowe magazyny, a w budowie jest kolejny obiekt, który dołączy do Centrum Logistycznego Kraków-Kokotów. Najwięcej magazynów znajduje się w okolicach Rybitw w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Utrzymuje się także duże zainteresowanie magazynami na rynku wrocławskim, gdzie w ubiegłym roku podpisano 51 umów najmu. W tym czasie do użytku oddano pięć obiektów, a deweloperzy budują pięć kolejnych o łącznej powierzchni 99,2 tys. mkw. Na Dolnym Śląsku najwięcej magazynów jest w okolicach Bielan Wrocławskich i Nowej Wsi Wrocławskiej.

Widoki na przyszłość

Szybki rozwój rynku poparty dużym popytem sprawia, że magazyny stają się coraz bardziej cenionymi produktami inwestycyjnymi. Powodem jest także to, że polski sektor logistyczny znalazł się wśród 10 najlepszych, najszybciej rozwijających się w Europie. Według ekspertów Axi Immo, także w 2016 r. można się spodziewać sprzedaży nowych obiektów. Jak tłumaczą, sektor magazynowy stał się nieodłączonym elementem strategii wielu inwestorów insty- tucjonalnych. W branży aktywnie działają np. Hillwood Europe, Deka Immoblien, Logicor, P3 i W.P. Carey.

Stopy zwrotu w sektorze magazynowym w porównaniu z innymi segmentami rynku nieruchomości komercyjnych są najwyższe i wynoszą 7-7,5 proc. — W tym roku sektor będzie się nadal rozwijał dzięki branży e-commerce zagranicznych i polskich sieci sprzedaży oraz inwestycjom magazynowo-produkcyjnym. Dla najemców kluczowym czynnikiem będzie dostępność kadry pracowniczej. Możemy oczekiwać realizacji inwestycji zarówno w głównych, jak i nowych miejscach. Udział projektów spekulacyjnych w nowej podaży będzie się utrzymywał na poziomie 30-40 proc. Całkowita podaż przekroczy 10 mln mkw. jeszcze w drugiej połowie roku — prognozuje Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane