WTO zbada amerykańskie cła na chińskie opony

WST, AP
opublikowano: 19-01-2010, 20:52

Światowa Organizacja Handlu poinformowała o  wszczęciu dochodzenia w sprawie opłat importowych stosowanych w Stanach Zjednoczonych na chińskie opony.

Import opon z Państwa Środka skupiony jest przede wszystkim na modelach z niższej półki. Ale podczas gdy amerykańskie wyroby low-end kosztują około 100 USD za sztukę, konkurencyjne produkty z Chin wyceniane są o połowę mniej. Stosowane przez rząd opłaty znacząco je podrażają.

W 2008 r. do Stanów Zjednoczonych trafiło z Chin około 46 mln opon, trzy razy więcej niż w 2004 r. W tym czasie udział chińskich wyrobów oponiarskich w amerykańskim rynku zwiększył się z poniżej 5 do blisko 17 proc.

Pekin zarzuca USA, że wprowadzenie nowych, drastycznych regulacji  i opłat doprowadziło do 15-proc. spadku eksportu w pierwszej połowie 2009 r. Dodatkowo, tłumaczy, że 2 z 3 wyeksportowanych opon wyprodukowane jest przez spółki join venture, co oznacza, że amerykańskie firmy odnoszą z tego handlu odpowiednie profity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, AP

Polecane