WUP: zwolnienia grupowe w TP SA, PKO BP, VOS Logistics, ArcelorMittal Poland

PAP
opublikowano: 20-01-2009, 17:26

W ramach zwolnień grupowych w tym roku pracę mogą stracić pracownicy m.in. PKO BP, Telekomunikacji Polskiej (TP SA), VOS Logistics, Zakładu Górniczego "Trzebionka" i ArcelorMittal Poland - wynika z  danych przekazanych we wtorek przez Wojewódzkie Urzędy Pracy (WUP).

Mazowiecki WUP poinformował, że w listopadzie ub. r. najwięcej osób do zwolnienia grupowego na terenie całej Polski zgłosiły dwie duże centrale firm. TP SA z przyczyn ekonomicznych zamierza wypowiedzieć pracę 2 tys. 300 osobom, a PKO BP z powodu zmian organizacyjnych zapowiedziało zwolnienie 1 tys. 722 pracowników.

WUP skorygował swoją wcześniejszą informację o planowanych zwolnieniach w Narodowym Banku Polskim. We wtorek Urząd poinformował, że Bank wycofał w grudniu zgłoszenie dotyczące zwolnień grupowych.

Z informacji Urzędu wynika, że w grudniu ub. r. zwolnienia grupowe w 2009 r. zgłosiły m.in. VOS Logistics - 152 osoby, Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie - 100 pracowników oraz Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne - 50 osób.

Liczba planowanych zwolnień grupowych w Warszawie i na Mazowszu znacznie zwiększyła się w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Według szacunkowych danych w ub.r. 56 firm zaplanowało zwolnienie około 12átys. 543 pracowników. W 2007 r. zamiar taki miało 48 pracodawców, a dotyczył on ok. 10 tys. osób. W ostatnim kwartale ub.r. 30 firm zgłosiło plany zwolnienia 6 tys. 750 osób (w tym samym okresie 2007 r. - 16 zakładów, 3 tys. 622 osoby).

W październiku 9 zakładów zaplanowało ograniczenie zatrudnienia o 924 osoby (w październiku 2007 r. - 4 zakłady, 159 osób); w listopadzie było to 13 zakładów i redukcja 5 tys. 34 osób (w listopadzie 2007 r.- 9 zakładów, 3 tys. 316 osób); w grudniu 8 przedsiębiorstw i zwolnienie 792 osoby (w grudniu 2007 r. 3 zakłady - 147 osób).

W Małopolsce w 2009 r. firmy zamierzają zwolnić ok. 1 tys. pracowników.

Według danych WUP w Krakowie, największe zwolnienia będą w powiecie chrzanowskim, gdzie likwidacji ulegnie Zakład Górniczy "Trzebionka", przez co pracę straci blisko 500 osób. Zamknięcie zakładu nie jest jednak spowodowane kryzysem gospodarczym, ale wyczerpaniem się złóż. W związku z zaplanowanym na 2009 r. zakończeniem działalności firma od kilku lat wdrażała program restrukturyzacyjny, dzięki któremu w wydzielonych spółkach pracę zachowała część załogi.

W ostatnich tygodniach zamiar redukcji zatrudnienia zgłosił koncern hutniczy - ArcelorMittal Poland. Posiada on m.in. Hutę im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie. W skali całego koncernu z pracy ma odejść 980 osób. Krośnieńskie Huty Szkła Krosno w ciągu roku planują zwolnić 800 osób ze swoich zakładów, w tym huty szkła w Tarnowie. Program dobrowolnych odejść obejmujący ok. 250 pracowników mają wdrożyć Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA (ZAT). W ramach oszczędności ok. 100 osób odchodzi z pracy w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.

Na przełomie roku na terenie całej Polski zwolnienia grupowe do 900 pracowników rozpoczął producent kabli Tele-Fonika Kable w Myślenicach. W skład grupy wchodzą fabryki w Krakowie, Myślenicach, Szczecinie i Bydgoszczy.

Z danych dolnośląskiego WUP wynika, że w ub.r. informacje o planowanych zwolnieniach grupowych zgłosiło 91 zakładów pracy - oznacza to zwolnienie ok. 3 tys. 600 osób. Większość to przedsiębiorstwa prywatne; 21 to zakłady publiczne, z których zwolnionych ma być ponad 600 osób.

WUP w Gdańsku podał, że w grudniu ub.r. 9 zakładów pracy zgłosiło zamiar zwolnienia 550 pracowników. Pracę straciły już 253 osoby. Zwolnień dokonały m. in.: "Poltarex" - 105 osób, BTC - Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni - 72 pracowników i TB Opakowania w Tczewie - 50 osób.

W Stoczni Gdynia realizowany jest program dobrowolnych odejść związany z realizacją specustawy stoczniowej. Do końca maja 2009 r. mają być zwolnieni wszyscy pracownicy, czyli około 5.200 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane