Wyborczy pat w Grecji szkodzi złotemu

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 07-05-2012, 12:11

Wyniki wyborów parlamentarnych w Grecji zostały z obawami przyjęte przez rynki finansowe.

Przegrana sił popierających reformy wywołuje obawy nie tylko o to, czy Grecja pozostanie w strefie euro (wg analityków Citigroup ryzyko wyjścia ze strefy euro wzrosło do 50-75% z 50%), ale czy kryzys finansowy ponownie nie nasili się w innych państwach zaliczanych do grupy PIIGS. Ten strach przekłada się na wyprzedaż akcji, surowców oraz eurodolara.

W niedzielę odbyły się też wybory prezydenckie we Francji (druga tura). Zgodnie z przewidywaniami wygrał je przedstawiciel socjalistów Francois Hollande. Zwycięstwo to w dużej mierze było już zdyskontowane przez rynki, ale wobec obaw o przyszłość Grecji stanowi dodatkowy czynnik ryzyka.

Wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych ma negatywny wpływ na notowania złotego, który w poniedziałek traci na wartości w relacji do głównych walut. O godzinie 11:27 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1975 zł wobec 4,1888 zł w piątek na zamknięciu. USD/PLN wzrósł natomiast do 3,2246 zł z 3,1992 zł.  To co można zapisać na plus polskiej waluty to fakt, że wcześnie rano euro było o jeden, a dolar o dwa grosze droższy. Ta próba odrabiania porannych strat sugeruje, że strach nie jest jednak przesadnie duży, a wyższe kursy EUR/PLN i USD/PLN są przez część inwestorów wykorzystywane do sprzedaży walut.

Obawy związane z wyborczym rozstrzygnięciem w Grecji, a w mniejszym stopniu we Francji, powinny do końca dnia pozostać tematem numer jeden na rynkach finansowych, determinując tym samym notowania złotego. W kolejnych dniach wpływ na jego notowania będą przede wszystkim miały wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (środa) oraz seria danych makroekonomicznych z Chin (czwartek i piątek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane