Wygodne mieszkanie dla seniora

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Lokale bez barier stają się potrzebne. Za 20 lat co trzeci Polak będzie miał skończone 60 lat.

W ostatnich trzech latach udział osób w wieku 55-64, poszukujących mieszkania na platformie Obido.pl, łączącej deweloperów mieszkaniowych i klientów rynku pierwotnego w Polsce, wzrósł z 7,48 do 11,04 proc. ogółu klientów. Jeszcze bardziej spektakularny był skok grupy powyżej 65. roku życia, bo z 2,98 do 6,39 proc.

BEZ BARIER:
BEZ BARIER:
Mieszkanie wzorcowe (mimowieku.pl) urządziliśmy tak, by przemieszczanie się po nim i korzystanie z urządzeń nie sprawiało kłopotu nawet osobom z ograniczonymi możliwościami ruchu — mówi Jan Cieśla, architekt i ekspert w dziedzinie zdrowia w budynkach.
Fot. Marek Wiśniewski

— Klienci nie pytają wprost o lokale dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, ale dużo pytań dotyczy zamiany większych lokali na wyższych kondygnacjach w blokach bez windy na mniejsze mieszkanie na parterze w nowym budownictwie — mówi Paweł Gniadkowski, współzałożyciel Obido.pl.

Tę tendencję potwierdza Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie deweloperskiej Wawel Service. Firma od 10 lat prowadzi program mieszkaniowy „Zamień stare na nowe”.

— Z programu korzysta obecnie około 10 proc. naszych klientów i większość stanowią osoby zainteresowane mieszkaniem bardziej dostępnym bądź mniejszym — mówi Adrian Potoczek.

Zdaniem Jana Cieśli, architekta i eksperta w dziedzinie budownictwa zrównoważonego oraz zdrowia w budynkach, rok 2019 będzie już rokiem mieszkań bez barier.

— Do 2017 r. sprzedaż mieszkań rosła i nadal rosną ceny, a chętnych nie brakuje. Dlatego deweloperzy są wstrzemięźliwi w deklaracjach dotyczących projektowania lokali dostosowanych do potrzeb seniorów. Ale pojawiły się dwie nowe przesłanki:inwestor instytucjonalny, zainteresowany mieszkaniami na długotrwały wynajem oraz to, że pokolenie powojennego wyżu demograficznego przechodzi właśnie na emeryturę — tłumaczy Jan Cieśla.

Architekt zauważa, że już widać powroty do miasta osób, które mogły sobie pozwolić na wybudowanie dużych domów poza nim, a obecnie potrzebują bliskości usług, służby zdrowia i są zainteresowane mieszkaniem dostępnym czy wręcz mieszkaniem serwisowanym. Według Kazimierza Kirejczyka, wiceprezesa JLL, ogromna większość nowych mieszkań jest dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Działające od kilkunastu lat normy narzucają stosowanie pochylni lub zapewnienie wjazdu do budynku z poziomu terenu i odpowiednią szerokość drzwi. W największych miastach nawet w niewysokich budynkach montowane są windy — wymagania planistyczne i chęć maksymalnego wykorzystania potencjału działki z reguły wymusza projektowanie podziemnych garaży, a te są połączone windą z wyższymi kondygnacjami. Jeśli zaś chodzi o mieszkania, to w Polsce dominuje zasada indywidualnego wykańczania lokali i jeśli potrzebne są dodatkowe udogodnienia, dbają o nie nabywcy mieszkań.

— To nie nowe zasoby, ale mieszkania w blokach z wielkiej płyty z lat 60. i 70. są problemem dla starzejącego się społeczeństwa. Brak wind w pięciokondygnacyjnych blokach tworzy tzw. więźniów czwartego piętra, choć dla osób z dużymi problemami z chodzeniem „więzieniem” może stać się także mieszkanie na niższym piętrze — mówi Kazimierz Kirejczyk.

Zdaniem głównego eksperta Reas JLL Residential Advisory, rozwiązaniem znanym z krajów, gdzie wcześniej pojawił się problem starzejącego się społeczeństwa, jest albo wsparcie seniorów w zaspokajaniu ich potrzeb w budynkach ogólnych, albo tzw. domy serwisowane. W tych pierwszych po dostosowaniu mieszkania do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu można liczyć na opiekę z zewnątrz dzięki teleobsłudze. W tych drugich, koszty opieki czy utrzymania części wspólnych rozkładają się na wielu potrzebujących. Deweloperzy, choćby zapewniali ponadstandardową dostępność, nie musieli dotychczas podkreślać tego w materiałach marketingowych. Pojawiają się jednak pierwsze próby wyróżnienia się na rynku także dzięki dostosowaniu inwestycji do potrzeb lokatorów bez względu na ich wiek czy sprawność. Pod koniec 2018 r. pozwolenie na użytkowanie dostało osiedle Holm House firmy Skanska z pierwszym w Polsce certyfikatem Obiekt bez barier (OBB) dla budownictwa mieszkaniowego.

— Ponad 40 proc. mieszkań w Holm House można tak przerobić, by mogły służyć osobom niepełnosprawnym, np. przez powiększenie łazienki kosztem szafy wnękowej. Mieszkania takie nie muszą być dużo większe i droższe od zwykłych — różnica wynosi 1-2 mkw. — mówi Kamil Kowalski, projektant dostępności w Fundacji Integracja, przyznającej certyfikaty OBB.

Certyfikację OBB przechodzi obecnie 15 kolejnych obiektów mieszkaniowych należących do trzech deweloperów w Warszawie i Trójmieście. Trwają rozmowy z kolejnymi ośmioma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane