Wygrywamy na kryzysie

Małgorzata Grzegorczyk
05-11-2008, 06:40

Czas cięcia kosztów na świecie oznacza dla nas powstanie nowych centrów outsourcingowych. Nawet mniejsze miasta już mogą się cieszyć.

Tego jeszcze nie było. Z informacji "PB" wynika, że z ostatniej wizyty w Londynie przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) przywieźli trzy potencjalne inwestycje w centra usług (BPO). To sporo, bo agencja podczas jednego roadshow zdobywała zwykle jeden projekt. Wielka Brytania jest obok Holandii europejskim zagłębiem takich centrów. Kolejnym wielkim skupiskiem są Stany Zjednoczone. To z tych krajów napłyną do Polski te inwestycje.

Jest o co walczyć, bo to mnóstwo etatów dla wykształconych ludzi. Z raportu Biura Badawczo-Analitycznego DiS, przeprowadzonego od sierpnia do października na zlecenie PAIIZ, wynika, że 300 działających już w Polsce centrów zwiększy zatrudnienie z 45 tys. do 70 tys. osób w 2010 r. Dla porównania, w 2007 r. we wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych powstało 36 tys. miejsc pracy (na ogół przy produkcji).

Spośród 46 projektów zakończonych przez agencję od stycznia do września 2008 r. 17 zaliczało się do sektora BPO.

W trzecim kwartale tego roku inwestycje zakończyły: irlandzki SWS Group, Credit Suisse oraz Citibank. W 2006 r. powstała w Polsce rekordowa liczba 37 centrów usług, w 2007 było ich 26, a do września tego roku — 16.

Centra, które już w Polsce działają, mogą dzięki kryzysowi rozwijać się szybciej niż planowano.

Czy faktycznie ugramy coś dla siebie na światowym kryzysie i tym razem okażemy się mądrzy przed szkodą? Więcej w środowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wygrywamy na kryzysie