Wyleczmy zielone certyfikaty

Chcemy z Wami rozmawiać o ekologii, bo to i ważne, i się opłaca. Dlatego wraz z organizacją Green Cross Poland ruszamy z cyklem debat poświęconych najgorętszym tematom związanym z szeroko rozumianą ochroną środowiska, na które będziemy zapraszać przedsiębiorców, regulatorów, ustawodawców i ekspertów.

Na pierwszy ogień pójdą zielone certyfikaty. Kryzys tego rynku dotyka całą branżę odnawialnych źródeł energii, budzi skrajne emocje i, co najważniejsze, uszczupla portfele. Co do tego, że system jest zły, panuje zgoda. Potrzebne jest lekarstwo, ale rozwiązań, które miałyby poparcie wszystkich zainteresowanych, nie widać.

Cel naszej pierwszej debaty jest zatem jasno określony. Chcemy opracować listę rekomendacji, które pozwolą uzdrowić system zielonych certyfikatów. Chodzi nam przy tym o rekomendacje, które mogą zostać zaakceptowane przez możliwie najszersze grono uczestników rynku zielonej energii. Stąd też dobór naszych panelistów.

Chcemy porozmawiać o tym, jak inne europejskie kraje poradziły sobie z problemem nadpodaży certyfikatów. O tym, czy warto utrzymać ten system wsparcia, czy może lepiej rozważyć wprowadzenie stałych cen na energię wytwarzaną z zielonych źródeł. Spróbujemy znaleźć miejsce w systemie dla kontrowersyjnej technologii współspalania, a także zaproponować być może reformę opłaty zastępczej.

Listy rekomendacji nie schowamy w szufladzie. Interesuje nas działanie i jego efekty, dlatego przekażemy listę rekomendacji ustawodawcy. Kibicujcie nam, a my Wam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAGDALENA GRANISZEWSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu