Wyniki Xiaomi przebiły prognozy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-05-2021, 13:02

Początek roku w wykonaniu koncernu Xiaomi wypadł bardzo udanie. Chiński producent elektroniki wypracował zysk i przychody wyższe niż oczekiwali analitycy.

fot. Chan Long Hei/Bloomberg

W kwartale zakończonym w marcu 2021 r. przychody wzrosły aż o 55 proc. do poziomu 76,9 mld juanów wobec mediany prognoz rzędu 74,7 mld juanów. Z kolei skorygowany wynik netto zamknął się kwotą 6,07 mld juanów (949 mln USD). W tym przypadku projekcja mówiła o wartości na poziomie 5,3 mld juanów.

Jak wynika z danych firmy International Data, trzeci pod względem wielkości producent smartfonów na świecie po Samsungu i Apple sprzedał w pierwszych trzech miesiącach br. 48,6 mln urządzeń. Dało to sięgającą 64,8 proc. dynamikę wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., a równocześnie najwyższy spośród pięciu głównych producentów.

Oprócz tego chińska firma pochwaliła się w środę całkowitym zniesieniem zakazu obrotu jej akcjami i posiadania jej walorów przez inwestorów w USA, która to decyzję podjął sąd Dystryktu Kolumbia. Spółka została usunięta z tzw. czarnej listy, na którą trafiła w związku z podejrzeniami, że jest firmą powiązaną z chińską armią.

Jak podkreśla agencja Bloomberg, po unormowaniu sytuacji prawnej w USA Xiaomi może teraz skupić się na rozwoju swojej działalności, w tym na smartfonach - odpowiedzialnych za około 60 proc. przychodów firmy - a także na rodzących się przedsięwzięciach, takich jak inteligentne samochody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane