Wyraźna poprawa nastrojów przed sesją w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-01-2022, 13:46

Zapowiada się, że pierwsza w tym roku sesja na amerykańskich giełdach przyniesie umocnienie indeksów. Taki rozwój wypadków sugeruje rosnąca wycena kontraktów terminowych na indeksy parkietów za Atlantykiem.

Mark Kauzlarich/Bloomberg

Nastroje poprawiły się przez noworoczny weekend po tym jak nieco osłabły obawy związane z zagrożeniem wynikającym z nowego wariantu koronawirusa. Jak wskazują dotychczasowe obserwacje, co prawda Omikron rozprzestrzenia się dużo szybciej niż wariant Delta, ale skutki infekcji wydają się nie być tak groźne.

Sprawiło to, że inwestorzy ponownie zainteresowali się akcjami spółek, których działalność w dużej mierze uzależniona jest od otwartości gospodarki i oparta jest o fizyczną obecność klientów, jak w przypadku chociażby linii lotniczych, operatorów turystycznych czy zajmujących się świadczenie usług zakwaterowania.

Rekordowe dostawy samochodów Tesli w ostatnim kwartale 2021 r. oraz wzrost ich w całym minionym roku o 87 proc zaowocował wzrostem wycen w handlu przedsesyjnym udziałów innych producentów samochodów.

Poniedziałkowe kalendarium danych makro przewiduje jedynie dwa istotne odczyty. Pierwszy to wskaźnik PMI dla przemysłu (spodziewany spadek w grudniu do 57,8 pkt z 58,3 miesiąc wcześniej) oraz wydatki na inwestycje budowlane, które w oszacowaniu na listopad mają wzrosnąć o 0,6 proc.

Dla inwestorów i Fed zdecydowanie ważniejsze będą jednak zaplanowane pod koniec tygodnia dane z rynku pracy dotyczące tzw. nowych bezrobotnych, zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz stopy bezrobocia w grudniu.

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,53 proc., futures na S&P500 zwyżkowały o 0,63 proc. zaś na technologiczny Nasdaq drożały o 0,72 proc.

Ostatnią ubiegłoroczna sesję indeksy za oceanem zakończyły pod kreską, a najmocniej, bo 0 0,61 proc. przecenuony został Nasdaq.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane