Czytasz dzięki

Wyższe podatki coraz bliżej

opublikowano: 24-10-2017, 22:00

Galerie handlowe i właściciele drogich nieruchomości komercyjnych nie unikną nowego podatku.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przegłosowała wczoraj przyjęcie obszernego projektu zmian w ustawach o podatkach dochodowych (CIT oraz PIT). Projekt z nielicznymi poprawkami został skierowany do drugiego czytania. Przez parlament przejdzie jak burza, ponieważ aby zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r., nowelizacje muszą znaleźć się w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Na pośpiechu zależy resortowi finansów, gdyż jego projekt zawiera wiele zmian nie tylko uszczelniających, ale także podnoszących obciążenia podatkowe przedsiębiorcom.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, potwierdza zwiększenie obciążeń fiskalnych dla firm.
Zobacz więcej

Paweł Gruza, wiceminister finansów, potwierdza zwiększenie obciążeń fiskalnych dla firm. Fot. Marek Wiśniewski

Wielkie emocje

Jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych regulacji jest nałożenie podatku na drogie nieruchomości komercyjne (galerie handlowe, biurowce, sklepy) o wartości powyżej 10 mln zł. Danina ma wynieść miesięcznie 0,035 proc. wartości nieruchomości (0,4 proc. rocznie). I ten pomysł rozpalił wczoraj spore emocje w Sejmie.

— Apelujemy o rezygnację z wprowadzania tego podatku. Jest on bardzo podobny do tzw. podatku od sprzedaży detalicznej, który został niedawno zakwestionowany przez Komisję Europejską. Propozycja opodatkowania nieruchomości komercyjnych także łamie zasady wspólnego rynku i zapewne również zostanie zakwestionowana przez Brukselę — tłumaczył posłom Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan. Ostrzegał też przed zagrożeniem dla branży. — Według raportu NBP, rynek nieruchomości komercyjnych jest ryzykowny. Jest wiele pustostanów. Nowy podatek może spotęgować problemy i doprowadzić do bankructw wielu firm deweloperskich — mówił Przemysław Pruszyński. Poparł go Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

— To podatek o charakterze selektywnym. Jest wielkie ryzyko, że narusza unijne prawo i może być mu postawiony zarzut dyskryminacji. Ponadto niesie dalekosiężne skutki dla branży. Wnosimy o odstąpienie od tego pomysłu — mówił Karol Stec.

Krystyna Skowrońska, posłanka PO, wytykała rządowi, że wprowadza podatek katastralny.

— Przecież to nie byłby podatek dochodowy, ale majątkowy, liczony od wartości nieruchomości. Rząd próbuje w Polsce wprowadzić podatek katastralny dla przedsiębiorców — stwierdziła posłanka PO. Janusz Cichoń, poseł PO, użył innego argumentu. — Ten podatek zostanie przerzucony na klientów sklepów, na obywateli, na polskie rodziny. Ponadto łamie konstytucję. Zgłaszam wniosek o odrzucenie projektu — mówił Janusz Cichoń.

Minister uzdrowiciel

Na nic się zdały lamenty i apele. Paweł Gruza, wiceminister finansów, pozostał nieugięty.

— To nie jest żaden podatek katastralny. To jest forma zryczałtowanego podatku dochodowego. To nie jest podatek wymierzony w handel ani w dużych podatników. Przegrzanie rynku nieruchomości komercyjnych wynika z tego, że nadużywana była na nim agresywna optymalizacja podatkowa. To brak racjonalnego opodatkowania nieruchomości komercyjnych doprowadził do zbyt optymistycznych decyzji inwestycyjnych. Nasza propozycja to uzdrowienie opodatkowania w tej branży, a nie przysparzanie jej kłopotów — stwierdził Paweł Gruza.

Jego zdaniem, prezesi firm, z którymi rozmawia, nie obawiają się nowego podatku, bo będą mogli go… odliczać od podatku CIT. Posłowie przyjęli poprawkę, że nie będzie ograniczeń w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi prawnicze i doradcze, jeżeli firma będzie miała zawarte z fiskusem tzw. uprzednie porozumienie cenowe (bez takiego porozumienia limitem kosztów będzie próg 5 proc. EBITDA). Eksperci podatkowi twierdzą, że projekt zawiera wiele rozwiązań zwiększających obciążenia podatkowe firm nie poprzez wzrost stawek, ale ograniczenia w kosztach uzyskania przychodów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane