Czytasz dzięki

Wyzwanie dla bankowców

MK, NBP
opublikowano: 08-05-2009, 00:00

Nie dość, że banki poniosą duże wydatki w związku z akcesją, to jeszcze utracą część zysków.

Nie dość, że banki poniosą duże wydatki w związku z akcesją, to jeszcze utracą część zysków.

Opłaty związane z wymianą walut stanowią około 10–20 proc. wszystkich wpływów banków. Po wejściu do strefy wspólnego pieniądza instytucje te mogą utracić nawet 60 proc. tych wpływów. Bo na tyle szacuje się udział operacji związanych z euro i złotym. W związku z tym pojawia się obawa, że banki zechcą powetować sobie spodziewane straty poprzez wyższe marże lub wprowadzenie nowych instrumentów.

Tymczasem bankowcy podkreślają, że straty zostaną zrekompensowane wzrostem skali integracji ze strefą euro, czyli w konsekwencji większą liczbą transakcji. Rzeczywiście, po wejściu Polski do unii monetarnej wzrośnie wiarygodność rodzimego sektora finansowego, a koszty ryzyka będą niższe. Zwiększy się możliwość finansowania na rynku europejskim, co powinno skutkować obniżeniem kosztów finansowania pasywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK, NBP

Polecane