Wzrost bezrobocia w USA nie przestraszył inwestorów

Łukasz Wróbel, Noble Securities
opublikowano: 03-12-2010, 17:19

Po całej serii pozytywnych wieści ze  świata, na koniec tygodnia dowiedzieliśmy się, że w USA stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc. z 9,6 proc. przed miesiącem. Inwestorzy nie wyłączyli jednak trybu wysokiej skłonności do ryzyka.

Niewielkie obroty w piątek na warszawskim parkiecie w pierwszej części sygnalizowały, że inwestorzy lokujący kapitał na naszej giełdzie nie dokonują poważnych zmian w portfelach i oczekują na najważniejsze dane kończącego się tygodnia, które miały zostać opublikowane o godz. 14.30 przez amerykański Departament Pracy. Wbrew temu, co można było sądzić po środowym, lepszym od prognoz raporcie agencji ADP o nowych miejscach pracy w sektorze prywatnym, sytuacja na rynku pracy w USA w listopadzie nie rysowała się w tak różowych barwach, jak widzieli ją ekonomiści.

Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc. z 9,6 proc. przed miesiącem (konsensus prognoz kształtował się na niezmienionym poziomie), a nowych miejsc poza sektorem rolniczym przybyło znacznie mniej niż szacowali eksperci (39 tys. zamiast 140 tys.). Dla porównania w październiku pracodawcy utworzyli aż 172 tys. etatów, co z kolei zdecydowanie odbiegało w górę od prognoz, więc można powiedzieć, że dzisiejsze dane były powrotem do długoterminowej średniej. Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy miesięcznie przy rozmiarze amerykańskiej gospodarki to jednak za mało na trwały powrót do standardów sprzed recesji.

Na rynkach akcji w Europie inwestorzy zareagowali wzrost bezrobocia w USA realizacją zysków. Dwie godziny później, gdy na GPW zawierano ostatnie w tym tygodniu transakcje, a WIG20 był o 1 proc. wyżej niż w czwartek, kolejna porcja danych makroekonomicznych ze Stanów wpisała się w rozczarowujący ton - spadły zarówno zamówienia w przemyśle (-0,9 proc. m/m), jak i zamówienia na dobra trwałego użytku (-3,4 proc. m/m). Spadek indeksu S&P500 o ok. 0,3 proc., po wcześniejszym wzroście o ok. 3 proc. w ciąg dwóch sesji, był znacznie łagodniejszą reakcją niż można by się spodziewać wyłącznie w oparciu o przytoczone dane. Być może zaważył na tym wzrost indeksu ISM w sektorze usług (z 54,2 pkt. do 55 pkt.), ale bardziej wiarygodna jest teza, że po czwartkowej wypowiedzi przewodniczącego ECB, na wszystkie rynki wrócili inwestorzy faworyzujący ryzykowne aktywa, ponieważ w piątek spadały rentowności obligacji Portugalii i Irlandii, a rosły rentowności papierów amerykańskich i niemieckich. Kapitał funduszy inwestycyjnych wracał w te obszary, gdzie w zamian za ponoszone większe ryzyko można liczyć na wyższe stopy zwrotu. Najlepszym przykładem były pallad i bawełna, które w piątek po południu były odpowiednio o 15 proc. i 29 proc. droższe niż tydzień wcześniej.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane