Wzrost inflacji cen detalicznych w Chinach

opublikowano: 10-02-2023, 06:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny detaliczne rosły mocniej w Chinach w styczniu głównie w związku z obchodami Księżycowego Nowego Roku oraz ożywieniem gospodarczym wynikającym z odejścia od polityki „zero COVID”, informuje Bloomberg.

Ceny detaliczne wzrosły w Chinach w styczniu o 2,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Dane są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. W grudniu inflacja wynosiła 1,8 proc. Inflacja bazowa, która nie uwzględnia mocno zmiennych cen żywności i energii, wynosiła 1,0 proc. w styczniu i była największa od czerwca.

Ceny produkcji sprzedanej spadły w styczniu o 0,8 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści prognozowali zniżkę o 0,5 proc. W grudniu ceny spadały o 0,7 proc.

- Dane generalnie wskazują na stabilną perspektywę inflacji – powiedział Zhou Hao, główny ekonomista Guotai Junan International Holdings.

Jego zdaniem, inflacja jest dobrze zakotwiczona. Ekonomiści prognozują, że wyniesie 2,3 proc. w tym roku w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane