XTB: Fed ani myśli o wyższych stopach

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 24-09-2009, 09:03

Kluczowym wydarzeniem obecnego tygodnia było wczorajsze posiedzenie Fed. Zgodnie z oczekiwaniami, Fed nie zmienił parametrów podstawowych narzędzi polityki monetarnej (skali interwencji na rynku długu oraz super niskich stóp, 0-0,25% dla stopy podstawowej), a zmiany w  komunikacie okazały się symboliczne.

Tak jak oczekiwaliśmy, sformułowanie, iż „warunki ekonomiczne powinny zagwarantować utrzymanie historycznie niskich stóp przez dłuższy okres” nie zostało usunięte. Co więcej, nie pojawiło się żadne stwierdzenie na wzór tego, co powiedział Bernanke podczas sesji pytań po wykładzie w rocznicę upadku Lehman Brothers, czyli, że recesja w USA prawdopodobnie się zakończyła. Delikatne zmiany miały miejsce w pierwszym paragrafie, jednak ma on w zasadzie identyczny wydźwięk jak poprzednio. W ostatnim paragrafie Fed dodał, iż program interwencji na rynku długu hipotecznego będzie wygaszany do końca pierwszego kwartału, a trzeba pamiętać, iż część rynku spekulowała, iż programy te mogą być zakończone do końca roku. Tym samym w komunikacie nie ma najmniejszej przesłanki skierowania się amerykańskiego banku centralnego ku wyższym stopom procentowym i doskonale widać to w notowaniach kontraktów FRA 12X15 dla dolara (rynek zakłada się w nich o wysokość 3-miesiecznego LIBORu za rok), które obniżyły się wczoraj o 7 bp, a w ciągu dwóch ostatnich dni aż o 13 bp. Komunikat Fed jest niekorzystny dla dolara i umiarkowanie korzystny dla rynków akcji.  

Sama reakcja rynków na komunikat Fed może nieco dziwić. Pierwsze ruchy były zgodne z oczekiwaniami. Notowania indeksu S&P500 wysunęły się na nowe maksima, zaś para EURUSD ruszyła w kierunku ustalonych wcześniej maksimów (1,4842), dolar tracił też wobec jena. Po chwili jednak w każdym z tych przypadków nastąpiło odwrócenie. Nie powinno to zaskakiwać, gdyż rynek już wcześniej spekulował na „miękki” komunikat Fed (pisaliśmy o tym, we wczorajszym komentarzu porannym) i ten właśnie taki był. Tym samym wzrosty pary EURUSD wcześniej w tym tygodniu, a tak naprawdę cała wrześniowa zwyżka oparte były o scenariusz, w którym Fed nie ucieka się do zaostrzania polityki monetarnej. Niezależnie od krótkoterminowej reakcji, komunikat Fed wspiera ten trend i może powodować, iż rynek będzie chciał iść w kierunku psychologicznego poziomu 1,50 dolara za euro.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zawahanie się inwestorów na rynkach akcji po ustanowieniu maksimów oznacza, iż dziś na otwarciu w Warszawie notujemy minusy. Tym samym rynek zaczyna rysować formację gwiazdy wieczornej w kompresji dziennej, która jest sygnałem sprzedaży, tym mocniejszym, iż rynek testował wczoraj tegoroczne maksima. Z drugiej strony większych spadków nie będzie bez podobnego ruchu na zachodnich indeksach, a tam, póki co obraz techniczny nie prezentuje się tak niekorzystnie.

W dniu dzisiejszym najważniejszą figurą jest niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo (godz. 10.00). Rynek oczekuje wzrostu indeksu z 90,5 do 91,9 pkt. To najważniejszy wskaźnik koniunktury w niemieckiej gospodarce, mający spory wpływ na notowania euro. Należy pamiętać, iż opublikowane wczoraj wstępne wskaźniki PMI dla niemieckiej gospodarki okazały się słabsze od oczekiwań. Gdyby tak miało być również w przypadku Ifo, mogłoby to zachęcić inwestorów do nieco większej realizacji zysków na parze EURUSD czy EURGBP. W USA poznamy cotygodniowe dane o nowych bezrobotnych (godz. 14.30, konsensus 550 tys.) oraz sprzedaż używanych domów (godz. 16.00, konsensus 5,35 mln). Te ostatnie dane mogą mieć pewien wpływ na rynki akcji. Amerykański Departament Skarbu przeprowadzi aukcję 7-letnich obligacji na kwotę 29 mld USD. Póki co, popyt na aukcjach jest bardzo duży i rynek oczekuje, iż podobnie będzie w tym przypadku.

Dziś również rozpoczyna się szczyt G20 w Pittsburghu. Mimo ogromnego nagłośnienia medialnego, szczyt raczej nie przyniesie wiele kluczowych informacji dla rynków. Dyskusja, która skręca w raczej populistyczny temat wynagrodzeń w sektorze bankowym ma niewiele wspólnego ze stabilnością systemu finansowego w ogóle, nie wspominając o związkach z bieżącymi notowaniami. Należy jednak liczyć się z możliwością „przypadkowych” wypowiedzi odnośnie notowań walut, w tym pozycji dolara, jako waluty rezerwowej.  

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
www.xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane