XTB: Surowcowe rekordy na GPW

XTB
opublikowano: 06-07-2007, 14:02

Spółki surowcowe notowane na GPW są podstawowym motorem dzisiejszych wzrostów indeksów WIG20 i WIG. O godzinie 13:41 indeks dużych spółek zyskiwał 1,01 proc. testując poziom 3872,62 pkt. Nieco mniej, bo  0,61 proc. rósł WIG, który testował poziom 67256,22 pkt. Oba indeksy znajdują się dziś na najwyższych poziomach w historii.

Kumulacja popyt na spółkach surowcowych, co przekłada się na wzrost kursu PKN Orlen o 3,43 proc. do 58,75 zł, Lotosu o 2,87 proc. do 55,60 zł, czy KGHM o 3,06 proc. do 118 zł, jest wynikiem podniesienia  przez Deutsche Bank wycen europejskich spółek sektora paliwowego, podwyższenia wyceny PKN Orlen przez Lehman Brothers i perspektyw wzrostu cen ropy i miedzi na świecie.
Deutsche Bank zmienił rekomendację dla Royal Dutch Shell na "kupuj" z "trzymaj". Natomiast wyceny BP i Total analitycy tego banku podnieśli o 16 proc. Impulsem do wzrostów jest również podwyższenie przez Lehman Brothers wycenę akcji PKN Orlen o  17 proc. do 70 zł. Natomiast notowaniom KGHM pomagają wzrost cen BHP Billiton, największego na świecie koncernu wydobywczego.
Duży popyt na spółki surowcowe, zarówno na warszawskiej giełdzie, jak i w Europie, nie dziwi w kontekście utrzymujących się wysokich cen ropy i miedzi, a przede wszystkim dalszych perspektyw ich wzrostu.
Obecnie za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić 75,73 dol. Jest ona najdroższa od sierpnia 2006 roku. Cena tony miedzi kształtuje się na poziomie 7895 dol., oscylujc blisko trzymiesięcznego maksimum. W perspektywie kolejnych tygodni, bardzo realny jest wzrost cen ropy do 78,42 dol. (szczyt z 2006 roku). Miedź natomiast ma otwartą drogę do kwietniowego szczytu na poziomie 8283 dol.
Silny wzrost cen akcji na warszawskiej giełdzie w pierwszej części notowań sprawia, że na znaczeniu traci, zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Rynek szacuje, że bezrobocie pozostanie na poziomie 4,5 proc., a w sektorze pozarolniczym przybędzie 128 tys. nowych miejsc pracy. Prawdopodobieństwo silnej realizacji zysków w reakcji na te dane, nawet w sytuacji gdy sprowokują one, szkodzący akcją, bardzo silny wzrost rentowności amerykańskich obligacji, jest aktualnie dużo niższe niż rano.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / XTB: Surowcowe rekordy na GPW