XTB złapał oddech

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Notowania brokera odbiły od dna po wynikach za trzeci kwartał.

Kapitalizacja XTB wynosiła niecałe 600 mln zł. Naszym zdaniem, w 2017 r. spółka zarobi 70-80 mln zł — mówił kilka dni temu Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, towarzystwa, które zwiększyło wówczas udział w XTB z 2,5 do 5,3 proc. We wtorek po sesji broker podał wstępne wyniki za trzeci kwartał. Zysk netto wyniósł 31,4 mln zł i był znacznie wyższy niż przed rokiem (wówczas wyniósł ledwie 4,2 mln zł) jak i w drugim kwartale 2017 r. (18,7 mln zł).

O 70 proc., do 73 mln zł, zwiększyły się przychody, klienci założyli 11,3 tys. nowych rachunków (przed rokiem było to 8 tys.), zwiększyła się też średnia liczba aktywnych rachunków i średnie przychody operacyjne na aktywny rachunek (z 2,5 do 3,6 tys. zł). Za wzrost biznesu odpowiadały instrumenty CFD oparte na indeksach akcji, które przysporzyły prawie połowę przychodów oraz CFD na waluty (głównie na EUR/USD).

Zmienność notowań tej pary nakręciła zainteresowanie oraz pomnożyła przychody i zysk. W poprzednich latach spółce zdarzały się już kwartały z wyjątkowo wysokim wynikiem. Przeplatane jednak były okresami słabszymi, w których wzrost nakładów na marketing zbiegał się z niską zmiennością rynków. Po trzech kwartałach 2017 r. XTB ma 60,7 mln zł zysku netto, ale wątpliwe, by w tym roku akcjonariusze otrzymali dywidendę. Wszystko powinno się wyjaśnić w grudniu, kiedy KNF wyda ocenę nadzorczą. Od tego zależeć będzie, czy broker spełni kryteria uprawniające do wypłaty z zysku.

— Nie wykluczam więc, że możemy nie wypłacić dywidendy za 2017. Nie ukrywam, że w tym roku wypłata dywidendy może być trudna. W kolejnych latach nie widzę zagrożenia dla wypłaty dywidendy — mówi Paweł Szejko, dyrektor finansowy XTB. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu