Yamada: rożbieżność średnich Dow zapowiada załamanie

opublikowano: 03-06-2015, 15:01

Średnia transportowa Dow wkrótce pociągnie cały rynek akcji mocno w dół, alarmuje znana analityczka techniczna Louise Yamada w CNBC.

Yamada zwraca uwagę, że rozbieżność między zachowaniem średniej transportowej Dow Jones i średniej przemysłowej Dow Jones może oznaczać mocną korektę rynku akcji w niedalekiej przyszłości.

- To wynika z “Teorii Dow’a”, według której spółki, które wytwarzają produkty i spółki, które je transportują powinny być notowane tak samo – powiedziała Yamada. – Przez większość czasu tak było, ale średnia transportowa przełamała wsparcie i teraz widzimy zdecydowaną reakcję – dodał. 

Średnia transportowa Dow Jones traci 8 proc. od początku roku. Średnia przemysłowa rośnie o 1 proc. Yamada uważa, że „dopóki ta różnica nie zostanie wyeliminowana, ryzyko korekty będzie całkiem realne”. Wskazuje na dwa przypadki z przełomu 1999-2000 i 2007 roku, kiedy rozbieżność między średnimi okazała się „niedźwiedzia” w skutkach.   

- Oba te przypadki trwały dużo dłużej niż sześć miesięcy, które mamy obecnie – powiedziała. – W tej chwili to z pewnością moment alarmu dla nas, abyśmy pozostali czujni – dodała.  

Yamada zwróciła uwagę, że sytuacja na rynku wskazuje iż staje się on dość płytki, bo tylko niewielka grupa spółek osiąga historyczne szczyty notowań.

-    Spośród spółek z Dow’a tylko siedem czy osiem jest w fazie dystrybucji i jeśli przyjąć, że Dow to mur złożony z 30 cegieł, to coraz więcej ich wypada co ostatecznie doprowadzi do jego zawalenia się – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu