Z Dolnego Śląska do Chile i dalej

opublikowano: 03-11-2015, 22:00

Dawne państwowe przedsiębiorstwo górnicze jest dziś światowym liderem w wydobyciu i przetwórstwie cennych metali.

POLSKA FIRMA — MIĘDZYNARODOWY CZEMPION

MIEDZIOWY REKORDZISTA:
MIEDZIOWY REKORDZISTA:
Przejęcie Quadry przez KGHM, w którym dyrektorem jest Maciej Koński, było największą polską inwestycją zagraniczną. Rekord długo może być niepobity. Nic dziwnego, że firma była nominowana w poprzednich edycjach konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion.
ARC

W 1961 r. przedsiębiorstwo państwowe Zakłady Górnicze „Lubin w budowie” przekształcono w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie. Skrót tej nazwy jest dziś znacznie bardziej rozpoznawalny. KGHM to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich spółek — globalny lider na rynku miedzi, kontrolujący zasoby tego metalu szacowane na 44,4 mln ton.

— Jednym z głównych produktów KGHM jest miedź metaliczna. Jesteśmy pierwszym na świecie producentem srebra. Wytwarzamy również złoto, a także molibden, ren, ołów, kwas siarkowy, siarczan miedzi, siarczan niklawy i selen. Mamy zakłady produkcyjne na trzech kontynentach — w Europie, Ameryce Północnej i Południowej — mówi Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM.

Spece od górnictwa

Czas na poszukiwanie możliwości rozwoju za granicą nadszedł po pół wieku działalności górniczej na Dolnym Śląsku, w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

— Prace prowadzone były coraz głębiej — na początku 600-700 metrów pod ziemią, teraz już nawet 1,2 tys. — rosły więc koszty, m.in. wentylacji i klimatyzacji. Konieczne było wypracowanie optymalnego modelu rozwoju bazy zasobowej, który efektywnie funkcjonowałby w Polsce oraz pozwalał na globalną ekspansję. Podjęto decyzję, iż prace zmierzające do zabezpieczenia przyszłości spółki będą realizowane poprzez szeroko zakrojone kampanie eksploracyjne w regionie oraz poszukiwanie na świecie zasobów o niższych kosztach produkcji — czyli złóż odkrywkowych — mówi Maciej Koński. Przyjęliśmy jasne kryteria dotyczące wyboru złóż. W grę wchodziły tylko państwa bezpieczne geopolitycznie. W sfinansowaniu zakupu miała pomóc sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych, niezwiązanych z podstawową działalnością KGHM.

Tygiel kulturowy

Początki KGHM na arenie międzynarodowej nie były łatwe. Trudności pojawiły się już na etapie negocjacji z kanadyjskimi spółkami. — Kanadyjscy partnerzy kojarzyli Polskę przede wszystkim z nieistniejącym już blokiem wschodnim. Takie skojarzenia początkowo utrudniały budowanie zaufania — wspomina Maciej Koński. W 2012 r. KGHM przejął w 100 proc. kanadyjską spółkęgórniczą Quadra FNX. Kolejnym krokiem były inwestycje w Chile, w których KGHM współpracuje z japońskim partnerem — Sumitomo.

I tak w 2014 r. otwarto kopalnię Sierra Gorda. Dzisiaj KGHM jest uważany za wizytówkę Polski w krajach, w których prowadzi działalność. Chodzi nie tylko o renomę spółki jako producenta metali, lecz także o opinię, jaką wyrobili sobie jej pracownicy. Polscy inżynierowie są uznawani za świetnych fachowców i stanowią w KGHM wartość nie do przecenienia. Są oni najlepszymi ambasadorami Polski za granicą, którzy przełamują funkcjonujące jeszcze, w głowach niektórych, stereotypy.

— KGHM to dzisiaj tygiel kulturowy. W różnych obszarach muszą ze sobą współpracować ludzie z Polski, Chile, Kanady, USA i Japonii. Ta wielokulturowość była wyzwaniem, wymagała od nas otwartości, wyrozumiałości i cierpliwości. Dzisiaj to nasz atut. Kładziemy nacisk na integrację naszych pracowników. Co roku organizujemy Targi Wiedzy, na których każdy może przedstawić pomysły na usprawnienie swojego obszaru działalności w firmie. Nagradzamy najlepsze. Poza tym zachęcamy do współpracy interdyscyplinarnej. Powoli wprowadzamy tzw. zarządzanie sieciowe, dzięki któremu wy- krywamy powiązania między pozornie odległymi projektami — mówi Maciej Koński. Jak podkreśla dyrektor Koński, zagraniczna aktywność KGHM to m.in. szansa dla polskich przedsiębiorców na międzynarodową kooperację.

Na przykład firma KGHM Cuprum zapewnia kompleksową obsługę badawczo-projektową w obszarze górnictwa. Natomiast PeBeKa, przedsiębiorstwo realizujące między innymi podziemnie i powierzchniowe prace inżynieryjne na rzecz górnictwa, dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Obie firmy są zaangażowane w budowę jednej z kopalni KGHM, Victorii zlokalizowanej w Kanadzie. Inne polskie przedsiębiorstwa także kooperują przy naszych zagranicznych inwestycjach.

Międzynarodowa ekspansja KGHM to również możliwość zaangażowania polskich jednostek naukowych i badawczych we wspólne projekty oraz szansa dla studentów na zdobycie międzynarodowego doświadczenia. — KGHM stale monitoruje rynek projektów górniczych na świecie. Obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na jak najlepszym zintegrowaniu obecnej działalności — mówi dyrektor.

Szukamy czempionów

Jeśli Twoja firma jest eksporterem lub inwestuje za granicą, zgłoś ją do 4. edycji konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion, organizowanego przez PwC i „PB” wspólnie z PKO Bankiem Polskim i firmą FedEx Express. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie czempioni.pb.pl.

Na zgłoszenia czekamy do 6 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane