Z Dolnego Śląska do Chile i dalej

opublikowano: 03-11-2015, 22:00

Dawne państwowe przedsiębiorstwo górnicze jest dziś światowym liderem w wydobyciu i przetwórstwie cennych metali.

POLSKA FIRMA — MIĘDZYNARODOWY CZEMPION

MIEDZIOWY REKORDZISTA:
MIEDZIOWY REKORDZISTA:
Przejęcie Quadry przez KGHM, w którym dyrektorem jest Maciej Koński, było największą polską inwestycją zagraniczną. Rekord długo może być niepobity. Nic dziwnego, że firma była nominowana w poprzednich edycjach konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion.
ARC

W 1961 r. przedsiębiorstwo państwowe Zakłady Górnicze „Lubin w budowie” przekształcono w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie. Skrót tej nazwy jest dziś znacznie bardziej rozpoznawalny. KGHM to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich spółek — globalny lider na rynku miedzi, kontrolujący zasoby tego metalu szacowane na 44,4 mln ton.

— Jednym z głównych produktów KGHM jest miedź metaliczna. Jesteśmy pierwszym na świecie producentem srebra. Wytwarzamy również złoto, a także molibden, ren, ołów, kwas siarkowy, siarczan miedzi, siarczan niklawy i selen. Mamy zakłady produkcyjne na trzech kontynentach — w Europie, Ameryce Północnej i Południowej — mówi Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM.

Spece od górnictwa

Czas na poszukiwanie możliwości rozwoju za granicą nadszedł po pół wieku działalności górniczej na Dolnym Śląsku, w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

— Prace prowadzone były coraz głębiej — na początku 600-700 metrów pod ziemią, teraz już nawet 1,2 tys. — rosły więc koszty, m.in. wentylacji i klimatyzacji. Konieczne było wypracowanie optymalnego modelu rozwoju bazy zasobowej, który efektywnie funkcjonowałby w Polsce oraz pozwalał na globalną ekspansję. Podjęto decyzję, iż prace zmierzające do zabezpieczenia przyszłości spółki będą realizowane poprzez szeroko zakrojone kampanie eksploracyjne w regionie oraz poszukiwanie na świecie zasobów o niższych kosztach produkcji — czyli złóż odkrywkowych — mówi Maciej Koński. Przyjęliśmy jasne kryteria dotyczące wyboru złóż. W grę wchodziły tylko państwa bezpieczne geopolitycznie. W sfinansowaniu zakupu miała pomóc sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych, niezwiązanych z podstawową działalnością KGHM.

Tygiel kulturowy

Początki KGHM na arenie międzynarodowej nie były łatwe. Trudności pojawiły się już na etapie negocjacji z kanadyjskimi spółkami. — Kanadyjscy partnerzy kojarzyli Polskę przede wszystkim z nieistniejącym już blokiem wschodnim. Takie skojarzenia początkowo utrudniały budowanie zaufania — wspomina Maciej Koński. W 2012 r. KGHM przejął w 100 proc. kanadyjską spółkęgórniczą Quadra FNX. Kolejnym krokiem były inwestycje w Chile, w których KGHM współpracuje z japońskim partnerem — Sumitomo.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

I tak w 2014 r. otwarto kopalnię Sierra Gorda. Dzisiaj KGHM jest uważany za wizytówkę Polski w krajach, w których prowadzi działalność. Chodzi nie tylko o renomę spółki jako producenta metali, lecz także o opinię, jaką wyrobili sobie jej pracownicy. Polscy inżynierowie są uznawani za świetnych fachowców i stanowią w KGHM wartość nie do przecenienia. Są oni najlepszymi ambasadorami Polski za granicą, którzy przełamują funkcjonujące jeszcze, w głowach niektórych, stereotypy.

— KGHM to dzisiaj tygiel kulturowy. W różnych obszarach muszą ze sobą współpracować ludzie z Polski, Chile, Kanady, USA i Japonii. Ta wielokulturowość była wyzwaniem, wymagała od nas otwartości, wyrozumiałości i cierpliwości. Dzisiaj to nasz atut. Kładziemy nacisk na integrację naszych pracowników. Co roku organizujemy Targi Wiedzy, na których każdy może przedstawić pomysły na usprawnienie swojego obszaru działalności w firmie. Nagradzamy najlepsze. Poza tym zachęcamy do współpracy interdyscyplinarnej. Powoli wprowadzamy tzw. zarządzanie sieciowe, dzięki któremu wy- krywamy powiązania między pozornie odległymi projektami — mówi Maciej Koński. Jak podkreśla dyrektor Koński, zagraniczna aktywność KGHM to m.in. szansa dla polskich przedsiębiorców na międzynarodową kooperację.

Na przykład firma KGHM Cuprum zapewnia kompleksową obsługę badawczo-projektową w obszarze górnictwa. Natomiast PeBeKa, przedsiębiorstwo realizujące między innymi podziemnie i powierzchniowe prace inżynieryjne na rzecz górnictwa, dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Obie firmy są zaangażowane w budowę jednej z kopalni KGHM, Victorii zlokalizowanej w Kanadzie. Inne polskie przedsiębiorstwa także kooperują przy naszych zagranicznych inwestycjach.

Międzynarodowa ekspansja KGHM to również możliwość zaangażowania polskich jednostek naukowych i badawczych we wspólne projekty oraz szansa dla studentów na zdobycie międzynarodowego doświadczenia. — KGHM stale monitoruje rynek projektów górniczych na świecie. Obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na jak najlepszym zintegrowaniu obecnej działalności — mówi dyrektor.

Szukamy czempionów

Jeśli Twoja firma jest eksporterem lub inwestuje za granicą, zgłoś ją do 4. edycji konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion, organizowanego przez PwC i „PB” wspólnie z PKO Bankiem Polskim i firmą FedEx Express. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie czempioni.pb.pl.

Na zgłoszenia czekamy do 6 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane