Z funduszami lepiej być ostrożnym

Rafał Fabisiak
opublikowano: 04-10-2010, 00:00

Inwestorzy powoli wracają do funduszy akcji, ale w krótkim czasie nadal najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo.

Nie należy się spodziewać euforii, jednak po półtorarocznym okresie wzrostu inwestorzy już zapomnieli, co to znaczy tracić i niektórzy decydują się na odważniejsze posunięcia.

— Nastroje na rynku nadal są bardzo zmienne. Nie gasną obawy przed powrotem recesji i drugiego dna, spodziewam się jednak powolnej i stopniowej poprawy w gospodarce. Dla nas to dobry okres na pogłębioną analizę fundamentalną i szukanie spółek, które w trudnych czasach wygrały z recesją i wzmocniły swoją pozycję konkurencyjną — uważa Katarzyna Dąbrowska, zarządzająca funduszami Arka.

Co nowego

Do niedawna popularne były fundusze krajów wschodzących. Czy nadal są atrakcyjne?

— Niektóre zostały zbyt rozreklamowane. Na początku zyski były wysokie, ale ostatecznie, dla niektórych zakończyło się to dużą stratą — twierdzi Miłosz Gliński z Ernst Young.

Ale zdaniem Katarzyny Dąbrowskiej fundusze krajów wschodzących wciąż są atrakcyjne. Niektóre z tych krajów radzą sobie coraz lepiej, na przykład Turcja.

Miłosz Gliński mówi, że ostatnio na atrakcyjności zyskały fundusze surowcowe. Inwestorzy docenili szczególnie złoto, które jest świetną inwestycją na gorsze czasy, bo jegi cena rośnie najbardziej właśnie podczas perturbacji rynkowych. Surowce przemysłowe są już jednak bardziej skorelowane z koniunkturą.

Fundusze surowcowe odnotowały w sierpniu najwyższą dynamikę zmian (9,9 proc.). Na drugim biegunie znalazły się fundusze ochrony kapitału (-1,9 proc.). Jak podają Analizy Online, spadek aktywów można tłumaczyć zmianą polityki inwestycyjnej jednego z większych funduszy, który trafił w sierpniu do grupy produktów mieszanych. Spadek wartości zarządzanych środków o podobnej skali (-1,8 proc.) odnotowały również fundusze sekurytyzacyjne (ochronne).

Coraz lepiej radzą sobie mało dotąd popularne fundusze pieniężne i gotówkowe. W sierpniu ulokowane w nich środki były największe od prawie 5 lat: ponad 12,3 mld. Te fundusze zwiększyły swoje aktywa w sierpniu o 4,7 proc.

Ryzykowne akcje

Zdaniem Miłosza Glińskiego inwestorzy powoli wracają do funduszy akcji. Zainteresowanie nimi rośnie mniej więcej od czerwca. Akcje wciąż jednak pozostają najlepszym wyborem na dłuższy czas.

— Inwestowanie w fundusze akcji w krótkim okresie jest teraz obarczone szczególnym ryzykiem, bo przy obecnej niepewności na rynkach światowych nadal trudno cokolwiek przewidzieć — tłumaczy Miłosz Gliński. l

Jak budować portfel

Radzi Katarzyna Dąbrowska zarządzająca funduszami Arka

1 rok: — 50 proc. fundusze obligacji

— 50 proc. fundusze gotówkowe

3 lata: — 40 proc. fundusze akcji (w tym pół na pół polskie i zagraniczne)

— 40 proc. fundusze obligacji

— 20 proc. fundusze gotówkowe

5 lat: — 90 proc. fundusze akcji (w tym pół na pół polskie i zagraniczne)

— 10 proc. fundusze gotówkowe

Radzi Miłosz Gliński z Ernst Young

Na rok: • Fundusze akcyjne 40%

• Fundusze pieniężne 35%

• Fundusze surowcowe 15%

• Fundusze obligacji 10%

Na 3 lata: • Fundusze akcyjne 50%

• Fundusze obligacji 25%

• Fundusze surowcowe 10%

• Fundusze nieruchomości 10%

• Fundusze pieniężne 5%

Na 5 lat: • Fundusze akcyjne 70%

• Fundusze obligacji 15%

• Fundusze nieruchomości 10%

• Fundusze pieniężne 5%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu