Z powrotem do puszki Pandory

opublikowano: 10-12-2015, 22:00

SAMORZĄD TERYTORIALNY: Obietnice składane w kampaniach wyborczych bez umiaru najpierw przez Andrzeja Dudę, a potem przez Prawo i Sprawiedliwość rozdmuchały oczekiwania społeczne.

Teraz się okazuje, że albo były zwykłą lipą, albo ich realizacja zostanie rozmydlona w odległym horyzoncie czasowym. Dotyczyły zresztą nie tylko rozdawnictwa pieniędzy. Wystarczyło, że prezes Jarosław Kaczyński ledwie wspomniał o nowych województwach, a już odzywają się nożyce. Nie chodzi bynajmniej o środkowopomorskie. Mrzonki o odtworzeniu tzw. gierkowskiego województwa z lat 1975–98 zjednoczyły wszystkie siły polityczne w Częstochowie. Tylko patrzeć, gdy ruszą się Siedlce, Elbląg, Bielsko-Biała, Wałbrzych etc., etc.

Andrzej Duda i Beata Szydło
Zobacz więcej

Andrzej Duda i Beata Szydło Marek Wiśniewski

Paradoksalnie istnieje jednak wątek, w którym nowi władcy mogą okiełznać chore ambicje i przywrócić normalność. Rząd Beaty Szydło może anulować zaskakujące rozporządzenie rządu Ewy Kopacz o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. dwóch gmin: Szczawy w powiecie limanowskim, z podziału gminy Kamienica, oraz Grabówki w powiecie białostockim, z podziału gminy Supraśl. Tak naprawdę były to wręcz prywatne decyzje wiceministra administracji Marka Wójcika, który rzutem na taśmę namówił ministra Andrzeja Halickiego, a potem cały rząd. Wydzielania małych gmin absolutnie nie popierali wojewodowie, małopolski i podlaski, którzy ostro wypunktowali wszystkie słabości secesji.

Pełnomocnicy ds. utworzenia gmin obecnie prowadzą prace przygotowawcze. Niewątpliwie z ulgą odetchną, dowiadując się o zatrzymaniu procedury, co zapobiegnie zbędnym wydatkom administracyjnym. Komentarz po decyzji gabinetu PO-PSL, podjętej 28 lipca na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu, zatytułowałem „Rada Ministrów otwiera gminną puszkę Pandory”. Teraz mocarstwowe ambicje lokalnych działaczy rząd może zapędzić do niej z powrotem, ale jeśli naprawdę ma taką wolę — to musi natychmiast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu