Za granicą

Maciejewski Krzysztof, Motriuk Rafał, Wszelaka Mirosława, Kozmana Magdalena
30-08-2000, 00:00

Za granicą

Billiton podbija rynek metali kolorowych

Koncern Billiton przejmie wkrótce kontrolny pakiet akcji w australijskiej spółce Worsley, zajmującej się wydobyciem surowca do produkcji aluminium. Brytyjczycy, którzy są jednym z największych producentów aluminium na świecie, zamierzają zapłacić za akcje spółki 1,49 mld USD (6,5 mld zł). To drugie w ostatnich dniach przejęcie dokonane przez Billiton — w piątek światowa prasa doniosła o umowie dotyczącej zakupu przez Brytyjczyków międzynarowego potentata miedziowego Rio Algom za 2 mld USD (8,8 mld zł). KM

FosterŐs wchodzi w wina kalifornijskie

Australijski potentat browarniczy FosterŐs przejmie za 2,6 mld USD (11,4 mld zł) amerykańskiego producenta wina - Beringer Wine Estates Holdings. Szefowie koncernu chcą w ciągu pięciu lat dwukrotnie zwiększyć udział wina w dochodach koncernu (obecnie wynosi on około 20 proc.). Ten ruch ma mieć strategiczne znaczenie — sprzedaż piwa ma coraz gorsze perspektywy. Na razie zyski z produkcji tego napoju stanowią około 80 proc. przychodów australijskiego koncernu. KM

Spadają udziały Whirlpoola w rynku

Aż o 11 proc. spadła cena akcji notowanej na NYSE spółki Whirlpool. To efekt opublikowanego ostatnio raportu Prudential Securities, w którym analitycy prognozują spadek udziału spółki w amerykańskim rynku sprzętu AGD. Na razie Whirlpool sprzedaje w Ameryce Płn. około 35 proc. dużego sprzętu kuchennego. Analitycy zwracają jednak uwagę na spadający popyt na artykuły gospodarstwa domowego i rosnącą konkurencję — głównie ze strony koncernów General Electric i Maytag.

Finowie przejmują kanadyjski Repap

UPM-Kymmene, drugi pod względem wielkości producent papieru w Europie, zapłaci 1,01 mld EUR (3,9 mld zł) za kanadyjskiego rywala — Repap Enterprises. Po przegraniu w lutym rywalizacji o przejęcie amerykańskiego Championa (oferta została wówczas przebita przez International Paper) Finowie ponownie próbują wzmocnić swoją pozycję za oceanem. Zdaniem przedstawicieli UPM-Kymmene, na razie około 31 proc. udziałowców Repapa zaakceptował ich ofertę.

British Telecom udostępnił szybki Internet

British Telecom udostępnił szybkie łącza internetowe dla klientów detalicznych. Szybkość przepływu danych jest 10 razy większa od standardowych połączeń, dzięki czemu firma mogła też zaoferować internetowy dostęp do telewizji. BT Openworld będzie kosztował odbiorcę prawie 500 GBP (3250 zł) rocznie. Na początku z usługi będzie mogła korzystać tylko jedna trzecia mieszkańców Wielkiej Brytanii. Obecnie chęć nabycia nowego produktu BT wyraziło 100 tys. klientów. Firma ma nadzieję, że do końca przyszłego roku będzie ich milion. Wtedy też dostęp do usługi ADSL (asymmetric digital subscriber lines) ma mieć 70 proc. gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Nowa technologia wykorzystuje zwykłe linie telefoniczne do przesyłu skompresowanego sygnału do odbiorcy, który jest podłączony do sieci 24 godziny na dobę. Prezes BT Openworld Ben Andrati zapowiedział, że gdy z ADSL zacznie korzystać 20-30 proc. użytkowników Internetu, ceny usługi znacznie spadną. Rafal Motriuk, Londyn

Akcje Peugeota spadły o ponad 6 proc.

Akcje firmy na paryskiej giełdzie spadły o ponad 6 proc. po tym, jak dziennik „Liberation” opublikował informacje o wadach układu kierowniczego w modelu 406, które powodują mocny przechył pojazdu na prawą stronę, szczególnie na wirażu. Sprawa dotyczy usterek w ponad 766,4 tys. pojazdów, które zostały sprzedane od 1996 do 1999 r.

— Analizy przeprowadzane we współpracy z urzędem konsumenta (UFC) wykazały brak jakichkolwiek usterek w modelu 406 — podkreśla Frederic Saint-Geours, dyrektor zarządzający Peugeot. Reuters, MIR.

Skanska kupi część budowlaną Kvaernera

Brytyjsko-norweska grupa inżynieryjna Kvaerner poinformowała wczoraj, że sprzeda swój oddział budowlany szwedzkiemu koncernowi Skanska za 4,7 mld NOK (2,3 mld zł). Transakcja obejmuje także sprzedaż 50 proc. udziałów w firmie Gammon Constraction z Hongkongu.

Kvaerner powiadomił o tym wówczas, gdy jego akcje zostały zawieszone na giełdzie w Oslo. Giełda poinformowała, że podejrzewa przeciek informacji finansowych ze spółki. Po ujawnieniu kontraktu wznowiono obrót akcjami brytyjsko-norweskiej grupy. Reuters, MAK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciejewski Krzysztof, Motriuk Rafał, Wszelaka Mirosława, Kozmana Magdalena

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu