ZA Tarnów-Mościce mają wyłączność na technologię POM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-05-2006, 20:54

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA zostały jedynym właścicielem technologii nowoczesnego tworzywa konstrukcyjnego polioksymetylenu (POM) stosowanego m.in. w motoryzacji.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA zostały jedynym właścicielem technologii nowoczesnego tworzywa konstrukcyjnego polioksymetylenu (POM) stosowanego m.in. w motoryzacji.

Rzecznik spółki Dorota Skrzyniarz poinformowała PAP w poniedziałek, że otwiera to drogę do budowy nowej instalacji POM w Tarnowie, co gwarantowane było w pakiecie inwestycyjnym, podpisanym przez inwestora - niemiecką branżową firmę PCC AG.

Twórcami tej technologii, oprócz tarnowskich Azotów, były Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie i Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach. Zgodnie z poniedziałkową decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, tarnowskie "Azoty" kupią od tych podmiotów prawa do wyłączności na technologię polioksymetylenu.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach są największym zakładem w regionie tarnowskim. Produkują głównie kaprolaktam i tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy sztuczne.

Na początku kwietnia tego roku zarząd Nafty Polskiej SA, która jest właścicielem ZAT SA, podpisał z niemiecką firmą PCC AG umowę sprzedaży 80 proc. akcji tej firmy. Cena za pakiet akcji spółki została ustalona na 365,76 mln zł.

Wartość pakietu inwestycyjnego wynosi ok. 500 mln zł; w jego ramach PCC AG bezwarunkowo zobowiązało się w ciągu pięciu lat m.in. do budowy instalacji wytwarzania polioksymetylenu oraz dokończenia budowy instalacji granulacji mechanicznej nawozów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane