Za wszelką cenę zatrzymać domino

opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Unia Europejska wciąż nie wie, co robić w sprawie zapaści Cypru. Wszyscy są jedynie zgodni, że nie wolno dopuścić do uruchomienia w Eurolandzie ciągu padających kostek domina.

Republika Cypryjska bez satysfakcji zyskała obecnie w Brukseli znaczenie nieporównanie większe, niż miała w drugim półroczu 2012 podczas rotacyjnej prezydencji Rady UE. Tak na marginesie — Cypr razem z Polską i Danią współtworzył trójkę państw sprawujących prezydencje kolejno po sobie. Teoretycznie trójka miała coś tam koordynować i próbować uzgadniać priorytety. Premier Donald Tusk z taką intencją rok temu złożył wizytę w Nikozji, obie strony wzajemnie się nachwaliły, oczywiście podebatowano również z troską o kryzysie w Eurolandzie. Wtedy choćby jedno słowo o prawdziwym stanie finansów gospodarzy stałoby się skandalem… To potwierdza, jak w sumie strasznie pusta, miałka i pozorna jest generalnie polityka.

Bruksela usiłuje obecnie przekonać Nikozję, aby w celu uniknięcia bankructwa… zamroziła kapitał w bankach. Przez weekend władze Republiki Cypryjskiej mają opracować możliwy i wiarygodny plan B w miejsce tego odrzuconego we wtorek przez parlament. Oprócz długotrwałego zamrożenia kapitałów miałaby zostać przygotowana fuzja dwóch głównych banków mających trudności. Na moje oko prawdopodobieństwo wymyślenia do wtorku akceptowanego przez UE planu B bliskie jest zeru.

W tym kontekście specyficznego znaczenia nabiera oświadczenie zamieszczone poniżej. Przewodniczący Martin Schulz w imieniu szefów wszystkich ważniejszych grup parlamentarnych, w tym również trzymającej sznurki Europejskiej Partii Ludowej, przyłożył pozostałym instytucjom unijnym oraz pozaunijnemu MFW. Język tego oświadczenia jest w relacjach brukselskich naprawdę bardzo rzadko spotykany...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane