Zabrakło pieniędzy na dwie siedziby

Albert Stawiszyński
09-09-2004, 00:00

Przedsiębiorcy z lubuskiego i świętokrzyskiego muszą uzbroić się w cierpliwość. Sądy dla tych województw ruszą dopiero w 2005 r.

Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje dwuinstancyjne sądownictwo administracyjne. Aby taki model sądownictwa mógł funkcjonować, od początku roku rozpoczęło działanie 14 wojewódzkich sądów administracyjnych. Brakuje ich jeszcze w województwach świętokrzyskim i lubuskim. Sprawy rozpatrują odpowiednio sądy w Krakowie i Poznaniu.

— Szkoda, że sprawa powstania sądu dla naszego województwa opóźnia się. Przecież taki sąd od dawna powinien tutaj funkcjonować — ocenia Arseniusz Woźny z zielonogórskiego Centrum Biznesu.

Wprawdzie niedawno zostało wydane rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołujące sądy, ale formalnie zaczną one działać 1 lipca 2005 r. Powstaną one w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim.

Nie tylko kasa

— Utworzenie sądów dla województw lubuskiego i świętokrzyskiego nie było wcześniej możliwe z uwagi na ograniczone środki finansowe i brak odpowiednich siedzib — wyjaśnia Teresa Grabczyńska z Kancelarii Prezydenta RP.

W przypadku województwa lubuskiego na opóźnienie miał również wpływ konflikt jaki powstał między Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim dotyczący jego lokalizacji.

— Za utworzeniem sądu w Gorzowie Wielkopolskim przemawiały następujące przesłanki: miasto to jest siedzibą wojewody, poza tym więcej spraw napływa z północnej części województwa lubuskiego — wyjaśnia Teresa Grabczyńska.

Dodaje, że mimo iż prawo o ustroju sądów administracyjnych nie nakazywało powołania sądów w każdym województwie, liczba spraw z lubuskiego i świętokrzyskiego uzasadnia ich utworzenie.

— Obecnie w naszym sądzie znajduje się prawie 5 tys. spraw z województwa lubuskiego — mówi Jerzy Stankowski, wiceprezes WSA w Poznaniu.

Ważna instancja

Załóżmy, że inwestor nie zgadza się z decyzją prezydenta miasta odmawiająca wydania pozwolenia na budowę. Jeżeli taka decyzja odmowna została utrzymana przez organ wyższego stopnia (Samorządowe Kolegium Odwoławcze), przedsiębiorca może odwołać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kolejną instancją będzie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zabrakło pieniędzy na dwie siedziby