Zabraknie nam OZE, słońce pomoże?

Magda Graniszewska
opublikowano: 27-06-2018, 22:00

Polska mogłaby sięgnąć po prąd ze słońca, by wywiązać się z wymogów Unii Europejskiej dotyczących udziału źródeł odnawialnych w całkowitym miksie energetycznym kraju

Polska mogłaby sięgnąć po prąd ze słońca, by wywiązać się z wymogów Unii Europejskiej dotyczących udziału źródeł odnawialnych w całkowitym miksie energetycznym kraju — wynika z najnowszego raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej.

IEO wskazuje, że Polsce zabraknie 3,6 proc. do wypełnienia zobowiązania, które każe nam mieć minimum 15 proc. udziału energii z OZE w bilansie zużycia energii w 2020 r. Za każde odchylenie poniżej tego poziomu będziemy płacić, w formie transferów statystycznych lub sankcji finansowych. IEO oszacował jednak, że gdyby stworzono przyjazne regulacje, fotowoltaika mogłaby niemal o 40 proc. zmniejszyć spodziewane odchylenie od celów rozwoju OZE.

„Umożliwiłoby to zwiększenie potencjału wytwórczego fotowoltaiki w 2020 r. z oczekiwanych 1,2 GW do 3,2 GW, a tym samym zwiększenie jej roli w wypełnieniu celu OZE z 6,5 proc. do 12,5 proc.” — czytamy w raporcie.

 

3,4 proc. Taki udział, według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, mają źródła fotowoltaiczne w polskim miksie OZE. Łączna moc zainstalowana wynosi ok. 300 MW i będzie rosła…

3 mld zł …a taka ma być skala inwestycji w same tylko farmy fotowoltaiczne w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy