Zachodnia Polska i Mazury bez polis OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) sprawdził, gdzie polscy kierowcy najczęściej nie kupują obowiązkowego ubezpieczenia OC, które chroni przed finansowymi skutkami wypadków. Z przygotowanego przez UFG zestawienia wynika, że najczęściej zdarza się to w województwach graniczących z Niemcami i na Mazurach. Elżbieta Wanat Połeć, szefowa funduszu, tłumaczy, że może to być efekt rosnącego od wielu lat importu używanych samochodów z Europy Zachodniej. Trafiają one najczęściej do zachodniej Polski i tam są sprzedawane — jak się okazuje — z nieważnym ubezpieczeniem. Najmniej kierowców bez ważnej polisy jeździ po drogach na Śląsku, w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. Co ciekawe, w ostatnim czasie szybko rośnie odsetek kierowców, którzy decydują się nie kupować polisy OC w województwach świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. UFG nie podaje, jak jest przyczyna tego zjawiska. Może nią być dynamiczny wzrost cen polis komunikacyjnych, który nastąpił w ostatnich miesiącach. Od początku roku przeciętna cena ubezpieczenia OC poszła w górę nawet o 60 proc. W ocenie UFG, podwyżki już zaczęły wpływać na zachowania kierowców. Rośnie liczba pojazdów rejestrowanych na osoby powyżej 60. roku życia, spada natomiast liczba kierowców poniżej 25 lat, których szczególnie mocno dotknął wzrost cen.

110 tysięcy Nawet tyle nieubezpieczonych pojazdów może poruszać się po polskich drogach.

100 mln zł Tyle odszkodowań za kierowców, którzy nie mieli ważnej polisy OC i spowodowali wypadek komunikacyjny, wypłacił UFG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane