Czytasz dzięki

Zafiro gwarantuje granty

opublikowano: 10-08-2020, 22:00

Z 19 polskich firm, które przez siedem lat dostały dofinansowanie w unijnym programie Horyzont wspierającym B+R, 18 pomogła firma z Krakowa

Polska rocznie wpłaca do budżetu unijnego programu wspierającego badania i rozwój około 1,5 mld zł, ale nasi badacze odbierają w formie grantów średnio 500 mln zł. W programie EIC Accelerator (dawniej SME Instrument), działającym w ramach kończącego się Horyzontu 2020, przez siedem lat sfinansowano 19 polskich projektów kwotą 30 mln EUR.

Zespół Zafiro to ponad 10 rozrzuconych po całej Europie osób, którymi
kieruje Alicja Grzegorzek Carrascosa (na zdjęciu pierwsza z lewej w górnym
rzędzie). Firma pomogła w zdobyciu grantów z programu EIC Accelerator 18
polskim firmom na 19, które uzyskały finansowanie.
Zobacz więcej

ZDOLNI ZDALNI:

Zespół Zafiro to ponad 10 rozrzuconych po całej Europie osób, którymi kieruje Alicja Grzegorzek Carrascosa (na zdjęciu pierwsza z lewej w górnym rzędzie). Firma pomogła w zdobyciu grantów z programu EIC Accelerator 18 polskim firmom na 19, które uzyskały finansowanie. Fot. ARC

Dla porównania: hiszpańskich było 280 za 350 mln EUR. Z tej dziewiętnastki 18 wsparła krakowska firma Zafiro. Ostatnio jedyne dwa polskie start-upy, które dostały granty w programie EIC Accelerator nakierowanym na realizację Zielonego Ładu (spośród ponad 2 tys. zgłoszeń wybrano 64), współpracowały właśnie z nią.

Wąska specjalizacja

— Pracujemy tylko przy projektach z programu EIC Accelerator, w którym firmy są na etapie dopracowania prototypu, testowania, budowy linii pilotażowej, czyli w około dwa lata powinny wejść na rynek. Wyspecjalizowaliśmy się w tym programie i jesteśmy pod tym względem jedyni w Polsce. Wolimy być najlepsi w jednym programie niż dobrzy w kilku. W Hiszpanii firm podobnych do naszej jest kilkanaście — mówi Alicja Grzegorzek Carrascosa, która prowadzi Zafiro zdalnie z Hiszpanii.

Właśnie na Półwyspie Iberyjskim ponad dekadę temu rozpoczęła pracę w firmie pomagającej pisać wnioski o unijne granty. Gdy ruszył Horyzont 2020, ówczesny szef zaproponował jej założenie spółki w Krakowie i tak powstała Zafiro.

— Większość firm przychodzi dziś do nas z polecenia, sami też wyszukujemy potencjalnych klientów — mówi prezes spółki.

2 proc. na sukces

EIC Accelerator to faktycznie program tylko dla orłów.

— Średnio jeden na 20, czasem tylko jeden na 50 projektów dostaje dofinansowanie z EIC Accelerator, wspierającego szybki rozwój i wejście na rynek przełomowych pomysłów. Liczy się jakość projektu: czy rynek jest atrakcyjny, czy firma ma pomysł na pokonanie barier wejścia, czy technologia, produkt lub system IT, który będzie opracowany, jest faktycznie unikatowy na świecie, czy projekt będzie opłacalny, czy firma ma zespół i zasoby, by skutecznie zrealizować projekt — wymienia warunki sukcesu Bartosz Boniecki, ekspert oceniający granty w programie Horyzont 2020 i właściciel Scale2global, która wspiera w rozwoju młode firmy technologiczne.

Kilka rad dorzuca jeszcze szefowa Zafiro.

— Należy zabezpieczyć własność intelektualną, co jest często zaniedbywane, a dla KE kluczowe. Konieczny jest jasny plan komercjalizacji, uwzględniający partnerów w skali światowej. W zespole powinny znaleźć się osoby z międzynarodowym doświadczeniem, które mają już na koncie jakieś dokonania, nawet jeśli nie były to same sukcesy. Porażki w Polsce są negatywnie odbierane, a na Zachodzie są uznawane za niezbędny element rozwoju. Z każdego doświadczenia można się czegoś nauczyć. Bardzo ważne są również prognozy finansowe oraz plan wydatków w ramach projektu — dodaje Alicja Grzegorzek Carrascosa.

Będzie lepiej?

Zespół Zafiro robi mocny odsiew firm przed rozpoczęciem współpracy, bo spółka nie pobiera opłaty wstępnej. Jeśli oceni, że szanse na wygraną są duże, pomaga zgromadzić dokumenty do liczącego 50 stron wniosku, przygotowuje do spotkania z ekspertami (dwa tygodnie po półtorej godziny dziennie maglowania — pytań i odpowiedzi) i wspiera firmę do momentu rozliczenia ostatniej płatności. W tym roku zostało jeszcze tylko jedno rozdanie w programie Horyzont 2020.

— UE opracowuje już założenia do Horyzontu Europa i od stycznia 2021 r. będzie kontynuacja programu EIC Accelerator. Chcemy nadal przy nim działać. Chciałabym też, żeby wśród naszych klientów było więcej polskich firm — mówi Alicja Grzegorzek Carrascosa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane