Zagranica dyktuje warunki

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 14-02-2002, 00:00

Wczoraj na rynku papierów skarbowych pogłębiły się spadki cen obligacji. Sytuacja na rynku polskim determinowana była głównie sytuacją na rynkach międzynarodowych, w szczególności niemieckim, gdzie nastąpiła znaczna przecena niemieckich obligacji skarbowych, tzw. bundów. W kraju nie widzimy bowiem czynników fundamentalnych, uzasadniających spadek cen polskich papierów. W piątek GUS opublikuje dane o inflacji w styczniu. Ogłoszone informacje powinny jednak potwierdzić kontynuację procesu dezinflacji. Spodziewany się, że styczniowy wskaźnik CPI wyniósł 3,6 proc. r/r. Dodatkowo nasze wstępne szacunki wykonania budżetu w dwóch pierwszych miesiącach tego roku pozwalają przypuszczać, że nie nastąpiło załamanie dochodów, jakie obserwowaliśmy w 2001 r. W związku z tym w dalszym ciągu jesteśmy zdania, że obecne spadki rentowności należy wykorzystać do zakupów polskich obligacji.

Spadek rentowności nastąpił przy dużych obrotach. Najbardziej płynnym segmentem nadal pozostają obligacje 5-letnie. Rentowność obligacji OK0803 wzrosła do 9,73 proc. (w ciągu dnia wyniosła nawet 10,15 proc.), dochodowość obligacji PS1106 do 9,513 proc., natomiast DS1110 do 8,495 proc.

Na przetargu obligacji 9-letnich serii DZ0811 resort finansów zaoferował papiery o wartości 500 mln zł, inwestorzy zgłosili natomiast oferty za 1,12 mld zł. Ostatecznie ministerstwo sprzedało obligacje o wartości nominalnej 495,5 mln zł (90 mln zł na poprzednim przetargu). Średnia ważona cena przyjętych ofert wyniosła 996,5 zł i była znacznie niższa od ustalonej na grudniowym przetargu, kiedy wyniosła ona 1000,2 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranica dyktuje warunki