Zagranica zdominowała handel na GPW

opublikowano: 20-02-2012, 13:23

W drugim półroczu 2011 inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 46 proc. obrotu akcjami na rynku głównym.

GPW przeprowadziła badanie wśród 29 instytucji finansowych, na podstawie którego sporządzono zestawienie udziału w obrotach poszczególnych grup inwestorów.

W drugim półroczu 2011, podobnie jak w pierwszym, największy udział w handlu mieli inwestorzy zagraniczni: było to 46 proc. (w I półroczu 48 proc.).

Dominowały firmy z Wlk. Brytanii (54 proc. w całym roku) i Francji (21,5 proc.).

Krajowe instytucje finansowe miały 34 proc. udział w obrotach w II półroczu (wobec 35 proc. w I półroczu). W tej grupie najwięcej "napracowali" się animatorzy runku, a w drugiej kolejności TFI. Nieznacznie spadła za to aktywność OFE: w I półroczu było to 21 proc. w grupie instytucji, w drugim - 19 proc.

- Ta niewielka zmiana jest szczególnie istotna z punktu widzenia ograniczenia poziomu składek do OFE w maju 2011r., która mogła skutkować spadkiem ich aktywności w drugim półroczu. Jak pokazują wyniki badań, zmiana była bardzo niewielka - głosi komunikat GPW.

Ustabilizowała się aktywność inwestorów indywidualnych. Ich udział w obrotach w ub. roku wyniósł 18 proc.

Handel na NewConnect to nadal domena drobnych graczy: uch udział spadł jednak w drugim półroczu 2011 do 75 proc., z 78 proc. w pierwszych sześciu miesiącach roku. Bardziej aktywne były za to instytucje: ich udział wzrósł z 19 do 22 proc.

Na rynku kontraktów terminowych drobi gracze odpowiadali za 46 proc. obrotów (najmniej w historii badań), instytucje za 38 proc., a zagranica za 16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zagranica zdominowała handel na GPW