Zagraniczni inwestorzy ewakuują kapitały z GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 27-10-2005, 11:44

Ponieważ nie pojawiły się żadne nowe nadzieje na przełamanie impasu politycznego, więc nie ma powodów, dla których wyprzedaż akcji na warszawskiej giełdzie miałaby się zatrzymać. WIG20 od rana traci ponad 2 proc.

Ponieważ nie pojawiły się żadne nowe nadzieje na przełamanie impasu politycznego, więc nie ma powodów, dla których wyprzedaż akcji na warszawskiej giełdzie miałaby się zatrzymać. WIG20 od rana traci ponad 2 proc.

Jest coraz bardziej pewne, że powstanie rząd mniejszościowy PiS z cichym poparciem Samoobrony. Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów trudno wyobrazić sobie chyba gorsze rozwiązanie dla Polski. Ja na miejscu „zagranicy” czym prędzej ewakuowałbym kapitały się z kraju, gdzie ster władzy przejmują urodzeni demagodzy.

Spadek cen akcji przyspiesza, traci też złotówka. Obroty po dwóch godzinach sesji na GPW przekraczają 200 mln zł, co jest wartością umiarkowaną. Wczoraj na akcjach spółek tworzących WIG20 handel przekroczył 800 mln zł, a na całym rynku obroty zamknęły się kwotą ponad 1 mld zł.

O ile wczoraj indeksy rynków naszego regionu Europy, a także giełd zachodnich zyskiwały na wartości, o tyle dziś tracą po ponad 1 proc. Spadku na GPW i tak by nie udało się uniknąć, ale mógł on być niższy gdyby nie wpływ politycznej burzy.

Spiralę spadku indeksów rozkręca Telekomunikacja Polska, której walory tracą prawie 4 proc. Spółka potwierdziła, że cena kupna pakietu 34 proc. akcji PTK Centertel od France Telecom wyniesie 4,88 mld zł. Po około 3 proc. tracą pozostali giganci rynku – PKN Orlen, Lotos, Pekao SA i KGHM. Jak więc przecena dotyka najmocniej największe i najbardziej płynne spółki, a co jednoznacznie zła wróżba dla całego rynku.

Wśród mniejszych spółek wyróżnia się Mostostal Płock, którego walory drożeją o ponad 7 proc. po publikacji projektów uchwał na najbliższe WZA. Inwestorzy mają na nim przegłosować dywidendę uzupełniającą w wysokości 7,5 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 1 grudnia, wypłata nastąpi 16 grudnia. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane