Czytasz dzięki

Załamała się sprzedaż obligacji oszczędnościowych

opublikowano: 15-06-2020, 09:24

Obniżenie oprocentowania obligacji oszczędnościowych skarbu państwa spowodowało, że ich sprzedaż wyniosła w maju tylko 886 mln zł.

W pierwszym kwartale średnia miesięczna sprzedaż sięgała niemal 2,4 md zł, a w kwietniu podskoczyła do prawie 5,5 mld zł, bo był to ostatni miesiąc, w którym Ministerstwo Finansów sprzedawało papiery według stawek sprzed obniżek stóp procentowych przez RPP. 

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych skarbu państwa spadła w maju z rekordowych 5,4 mld zł.
Zobacz więcej

Z wysokiego konia:

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych skarbu państwa spadła w maju z rekordowych 5,4 mld zł.

Ogromną popularnością cieszyły się zwłaszcza obligacje 4-letnie, indeksowane inflacją. Ich oprocentowanie od maja spadło jednak z 2,4 proc. w pierwszym roku do 1,3 proc., a marża w kolejnych okresach odsetkowych została zmniejszona z 1,25 do 0,75 proc.

W przypadku obligacji dwuletnich oprocentowanie obniżono z 2,1 do 1 proc. w skali roku.

Efekt? W maju 4-latki sprzedano za 298 mln zł, wobec 2,85 mld zł w kwietniu. 2-latki kupiono za 160 mln z wobec prawie 800 mln zł w kwietniu. 

W ubiegłym miesięcy największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 331,6 mln zł (37 proc. udział w strukturze sprzedaży). Ich oprocentowanie to 0,5 proc. w skali rok. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane