Zalando zbuduje centrum pod Łodzią

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Niemiecki e-sklep rusza z budową drugiego centrum logistycznego w Polsce. Zatrudni w nim około 1000 osób.

Sprzedaż ubrań przez internet rośnie tak szybko, że do jej obsługi potrzeba tysięcy nowych rąk. Pod koniec wakacji niemieckie Zalando uruchomiło budowane od ubiegłego roku centrum dystrybucyjne w Gryfinie pod Szczecinem, z którego obsługuje Polskę, kraje nordyckie i część Niemiec. Inwestycja ta pochłonęła około 150 mln EUR, a pracę znalazło tam ponad 1000 osób. Teraz niemiecka firma rusza z budową drugiego centrum w Polsce. Powstanie w Głuchowie pod Łodzią, będzie miało 130 tys. mkw., a wykonawcą inwestycji będzie grupa Goodman.

Ritter
Zobacz więcej

Ritter Bloomberg

— Nakłady inwestycyjne i rozmiar obiektu będą mniej więcej takie jak w przypadku większych centrów dystrybucyjnych, które uruchamialiśmy wcześniej. Prace budowlane rozpoczną się w listopadzie. Spodziewamy się, że pierwsze paczki z nowego centrum dostarczymy jesienią przyszłego roku — mówi Rubin Ritter, członek zarządu Zalando. Tegoroczne nakłady inwestycyjne Zalando mają sięgnąć 250 mln EUR, z czego duża część poszła już na centrum w Gryfinie. Spółka mocno inwestuje w sieć logistyczną poza krajami niemieckojęzycznymi, w których osiągnęła już rentowność na poziomie operacyjnym.

W Polsce poza centrum dystrybucyjnym ma też mniejsze centrum do obsługi zwrotów, również pod Szczecinem. Zalando w tym roku bardzo mocno zwiększyło sprzedaż, ale ma problem z rentownością. Po trzech kwartałach spółka ma 3,16 mld EUR przychodów, czyli o 23,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Notuje jednak niższe marże. Zgodnie z ostatnim raportem kwartalnym, opublikowanym we wtorek, na rynkach europejskich innych niż niemieckojęzyczne (czyli m.in. w Polsce) spółka straciła w tym roku 18 mln EUR na poziomie netto. Gorsza od oczekiwanej rentowność przełożyła się na silną obniżkę kursu spółki na giełdzie we Frankfurcie — we wtorek spadał on o blisko 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy