Zamrożone pensje i etaty

DI, Randstad
07-04-2011, 08:42

Mamy wiosnę, ale nie na rynku pracy. Wskaźniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia nie chcą drgnąć. Byle tylko nie było zwolnień.

Koniec kryzysu? Wcale nie! Pracodawcy w nadchodzącym półroczu spodziewają się stagnacji, jeśli nie spadku gospodarczego. Przełoży się to na niższe zapotrzebowanie na pracowników.

Na rynku pracy nadal panuje zima.
Zobacz więcej

Na rynku pracy nadal panuje zima.

Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS OBOP już po raz dziesiąty przeprowadził badanie „Plany Pracodawców”, diagnozujące opinie przedsiębiorców w najważniejszych obszarach ich działalności.

Niemal połowa respondentów zapowiada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy należy spodziewać się stagnacji (47%). Niepokojący wydaje się fakt, że znacznie częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że odnotowany zostanie spadek gospodarczy (20% w lutym 2011 r. vs. 13% w listopadzie 2010 r.).

Pesymizm przedsiębiorców ujawnia się też w ich planach dotyczących zatrudnienia i polityce płacowej. Niemal 2 na 3 pracodawców nie będzie zatrudniało nowych pracowników. W co piątej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (21%). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (20%). Tylko co 4 pracodawca planuje zwiększenie wynagrodzeń. Podwyżki nie będą jednak znaczące i raczej nie przekroczą poziomu 5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Randstad

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zamrożone pensje i etaty