Zamrożone pensje i etaty

DI, Randstad
opublikowano: 07-04-2011, 08:42

Mamy wiosnę, ale nie na rynku pracy. Wskaźniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia nie chcą drgnąć. Byle tylko nie było zwolnień.

Koniec kryzysu? Wcale nie! Pracodawcy w nadchodzącym półroczu spodziewają się stagnacji, jeśli nie spadku gospodarczego. Przełoży się to na niższe zapotrzebowanie na pracowników.

Zobacz więcej

Na rynku pracy nadal panuje zima.

Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS OBOP już po raz dziesiąty przeprowadził badanie „Plany Pracodawców”, diagnozujące opinie przedsiębiorców w najważniejszych obszarach ich działalności.

Niemal połowa respondentów zapowiada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy należy spodziewać się stagnacji (47%). Niepokojący wydaje się fakt, że znacznie częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że odnotowany zostanie spadek gospodarczy (20% w lutym 2011 r. vs. 13% w listopadzie 2010 r.).

Pesymizm przedsiębiorców ujawnia się też w ich planach dotyczących zatrudnienia i polityce płacowej. Niemal 2 na 3 pracodawców nie będzie zatrudniało nowych pracowników. W co piątej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (21%). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (20%). Tylko co 4 pracodawca planuje zwiększenie wynagrodzeń. Podwyżki nie będą jednak znaczące i raczej nie przekroczą poziomu 5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Randstad

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zamrożone pensje i etaty