Zaognia się konflikt pekińsko-diamentowy

opublikowano: 24-08-2015, 22:00

Rynek diamentów walczy już z wysokimi cenami surowca, niską produkcją i nadmiarem zapasów, a po stronie agresorów stanął jeszcze kurs juana.

Czytając kolejne raporty o sytuacji na diamentowym rynku, można sobie wyobrazić, że wyczerpały się już chyba wszystkie niekorzystne okoliczności, w których panujący kryzys mógłby się jeszcze pogłębić. Ceny wyznaczane przez koncerny wydobywcze są na takim poziomie, że przetwórstwo dawno już przestałoby się opłacać, gdyby nie zalegające w magazynach zapasy, a popyt wschodnich gospodarek jest ostatnio tak zachwiany, że w tym kontekście pasuje nawet do całego obrazu niestabilnego sektora.

Sierpniowy spadek wartości juana do dolara ma miećkorzystny wpływ na krajowy eksport, ale cele Ludowego Banku Chin nie są, jak widać, zbieżne z tym, co mogłoby przywrócić na rynku diamentów równowagę. Jako znaczący konsument tego sektora inwestorzy w Państwie Środka będą musieli się liczyć z sytuacją, że wraz z tanim juanem kamienie będą relatywnie mniej przystępne. Osłabiona waluta, w połączeniu z obniżonym poziomem ogólnego popytu na takie dobra, jak złota biżuteria czy kamienie szlachetne, ma dla światowych wskaźników sprzedaży ogromne znaczenie.

W przypadku inwestycji alternatywnych, zarówno przy spadkach walutowych, jak i w równie aktualnych momentach tąpnięć na giełdzie, często wraca się do modelu, według którego właśnie takie aktywa, jak diamenty czy dzieła sztuki, mają zapewniać właścicielom bezpieczeństwo finansowe.

Znawcy obrotu kamieniami wskazują jednak, że w tym przypadku zbieżność sytuacji na rynkach kapitałowym, walutowym i diamentowym, dla tego ostatniego z pewnością nie okaże się w najbliższym terminie sprzyjająca. Walka o stabilne ceny toczy się więc na bardzo wielu frontach, przy czym największe zagrożenie jest po stronie wschodniej, a możliwego wsparcia oczekiwać można z Zachodu, chociaż sprzymierzeńcze zwarte oddziały ruszą do jubilerów prawdopodobnie dopiero w sezonie bożonarodzeniowym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu