Zapłata odsetek sprzeczna z prawem UE

opublikowano: 06-06-2019, 22:00

Polskie przepisy o odwrotnym obciążeniu w VAT nie dają się pogodzić z zasadą neutralności tego podatku— orzekł warszawski sąd.

Obowiązujące od 2017 r. przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) nakazujące zapłatę odsetek od czynności objętych odwrotnym obciążeniem są niezgodne z prawem unijnym. Tak orzekł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie (sygn. III SA/Wa 3087/18). Według polskich przepisów podatnicy mają trzy miesiące na wykazanie podatku należnego dotyczącego wspomnianych czynności w deklaracji VAT — za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli nie dotrzymają tego terminu, są zobowiązani zadeklarować podatek należny w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, a podatek naliczony — w bieżącym okresie. W efekcie, muszą zapłacić odsetki od zaległości podatkowych. Wyrok WSA zapadł w sprawie spółki, która nabywa usługi budowlane objęte odwrotnym obciążeniem. Zwróciła się ona do organu podatkowego o wydanie interpretacji, domagając się uznania wspomnianych przepisów za sprzeczne z prawem unijnym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jednak nie zgodził się z tym i spółka zaskarżyła do sądu jego interpretację (o nr 0114-KDIP1- -2.4012.698.2018.1.RD).

— Sąd wskazał, że transakcje objęte odwrotnym obciążeniem ze swej natury powinny być neutralne na gruncie VAT. Tym samym przepisy, które nakazują podatnikom zapłatę odsetek, nie dają się pogodzić z zasadą neutralności tego podatku — mówi Adam Sękowski, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Crowe, która reprezentowała w sądzie klienta.

Ze stanowiska WSA wynika, że ewentualne opóźnienia w zadeklarowaniu transakcji objętych odwrotnym obciążeniem nie mogą skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek. Adam Sękowski zwraca uwagę, że tezy zawarte w wyroku powinny znaleźć zastosowanie także do innych transakcji, w szczególności do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane